ЦІКАВІ ФАКТИ

Четвер,
18 жовтня
2018 року
    Wall Street Journal: Путіну потрібна нова війна через невдоволення росіян пенсіями

   З посиланням на уніан інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   За останні кілька місяців у більш ніж 80 містах Росії тисячі чоловіків і жінок виходили на вулиці на антиурядові протести.
   І це були не традиційні невдоволені громадяни з середнього класу, інтелігенти чи студенти, а роботяги. Сам факт протестів і їхній політичний контекст викривають зубожіння Росії і крихкість режиму Володимира Путіна, який намагається здаватися сильним. 
   Втім, як пише Wall Street Journal, Заходу не варто зловтішатися. Зіштовхнувшись з проблемами вдома, Путін може спробувати створити нові проблеми за кордоном.
   Видання нагадує, що росіяни невдоволені пенсійною реформою свого президента, яка була представлена в червні. Її головна мета – заощадити 15 мільярдів доларів державного бюджету до 2024 року, поступово підвищуючи пенсійний вік на 5 років для чоловіків і жінок. На перший погляд зміна не здається чимось настільки драматичним, щоб викликати таку реакцію населення. Пенсії у Росії все одно мізерні і в середньому сягають 220 доларів. Це один з найнижчих рівнів у Європі. Така пенсія лише трошки перевищує лінію бідності.
   Однак для мільйонів росіян додаткові п’ять років праці – це серйозний удар. Середня зарплата у Росії невелика і становить 592 долари на місяць. Саме тому хоч майже всі в країні працевлаштовані, 14% населення або 20 мільйонів росіян живуть за межею бідності, згідно з офіційною статистикою. Незалежні експерти з Вищої школи економіки у Москві з’ясували, що минулого року 41% росіян мав труднощі з купівлею їжі і одягу. Для багатьох вибір драматичний: ходити на роботу і жити в злиднях чи сидіти вдома і теж жити в злиднях.
   Тривалість життя чоловіків у Росії – до 67 років. Таким чином, лишається неповних два роки пенсії, згідно з новим законодавством країни. Багато росіян бояться, що вони просто помруть на роботі. «Після цієї пенсійної реформи у мене відчуття, що я у пастці, з якої не виберуся», - сказав неназваний працівник російської залізниці.
   Протести проти підвищення пенсійного віку в Росії викрили тріщину в тому, що називають «контрактом» Путіна з російським народом: «Ви лишаєтеся поза політикою, а я гарантую вам стабільність». Цей контракт витримав удари минулих років, зокрема кризу 2008-2009 років, коли російська економіка скоротилася майже на 8% після обвалу цін на нафту. Тоді труднощі можна було списати на зовнішні фактори. Сьогодні ж такої відмовки немає. Доходи росіян падають вже четвертий рік поспіль. І цей біль здається наслідком самоскалічення. Росіяни відчувають, що режим Путіна вдарив їх ножем у спину. Тому російський президент зробив спеціальне звернення на телебаченні 29 серпня. За 18 років йому ніколи не доводилося просити про підтримку для таких політичних змін. Його промова була щиросердною і благальною, але цього виявилося не достатньо. Згідно з опитуваннями, до промови Путіна лише 6% росіян підтримували пенсійну реформу, а 80% були проти. Після неї цифри змінилися на 11% і 75% відповідно.
   Рейтинг підтримки Путіна, на якому тримається легітимність його режиму, невпинно скочується вниз. Ще в травні він складав 79%, а у вересні досяг позначки 67%. Для демократії це був би все одно захмарний рейтинг. Але це погані новини для країни, в якій Путін – єдиний політик без будь-якого досить популярного опонента.
   Видання зауважує, що головний біль Путіна може швидко стати проблемою Заходу. В кінці 2013 року, коли його рейтинг обвалився до найнижчого рівня за 13 років (і той рівень був лише на 6% нижчим, ніж сьогодні), він кинувся покращувати його допінгом на Олімпійських іграх в Сочі, анексією Криму і початком війни проти України. З того часу мілітаристський патріотизм став ключовим для популярності Путіна. Десятки мільйонів росіян потрапили під вплив його пропаганди про те, що Росія оточена ворогами і лише він здатен захистити батьківщину, відновивши колишню славу СРСР.
   Російський народ витерпів багато чого: утримання і розвиток окупованого Криму за три мільярди доларів на рік, прямі і непрямі збитки на 100-150 мільярдів доларів через санкції Заходу, дві програми модернізації армії, які в сумі коштували близько 650 мільярдів. На додачу до цих програм витрати на армію і поліцію будуть збільшені на 33% у наступні три роки. Але протести вказали, що терпіння росіян має межі.
   Путін осідлав «тигра патріотичної гарячки», але цього звіра важко утримувати. Йому потрібне свіже м’ясо і побільше крові. Сьогодні, коли пенсійна реформа б’є по популярності Путіна, вірогідно знову настав час годувати монстра російського патріотизму.
   Очевидними цілями, які можуть повтори долю Криму і України, видання називає російськомовні регіони в сусідніх країнах: Нарва у Естонії і Латгалія в Латвії. На додачу до чергової ін’єкції патріотизму Путін, безумовно, сподівається виставити НАТО роздробленим і неефективним. Звісно, такий крок був би ризикованим. Але політичні розрахунки Путіна можуть говорити йому, що закордонний авантюризм менш шкідливий, ніж внутрішні потрясіння.
Середа,
17 жовтня
2018 року
   Стало відомо, коли можна буде змінити оператора без втрати номера

   З посиланням на укрінформ інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, затвердила остаточну дату початку впровадження послуг із перенесення абонентських номерів на телекомунікаційних мережах мобільного зв’язку із збереженням номеру.
   Відповідне рішеня було ухвалене на засіданні НКРЗІ 16 жовтня.
   "Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері зв’язку та інформатизації, на засіданні 16 жовтня 2018 року визначила строки початку впровадження послуг із перенесення абонентських номерів на телекомунікаційних мережах мобільного зв’язку, включаючи створення локальних баз даних операторів телекомунікацій, що надають послуги мобільного зв’язку та їх підключення до централізованої бази даних. Датою початку впровадження перенесення абонентських номерів (ППН) на мережах мобільного зв’язку визначено 01 травня 2019 року", - йдеться в повідомленні.
   Як наголошують в НКРЗІ, зазначені строки узгоджені з операторами мобільного зв’язку, а саме рішення пройшло стадії громадського обговорення і погодження із заінтересованими державними органами без зауважень.
   Прийняттю зазначеного рішення передувала тривала робота НКРЗІ, УДЦР та органів державної влади, яка була спрямована на впровадження послуг із ППН.
   "Прийняття зазначеного рішення є чітким сигналом для керівництва операторів мобільного зв’язку та їх материнських компаній щодо незворотності намірів держави з впровадження ППН", - підкреслили також в НКРЗІ.
   Згідно з "Орієнтовним планом заходів щодо впровадження послуг з перенесення абонентських номерів", всі роботи для впровадження послуги перенесення номера повинні бути завершені до 1 лютого 2019 року. Далі, з 4 лютого по 30 квітня запланована тестова експлуатація системи, після чого 1 травня 2019 року послуга MNP повинна запуститися в фінальному варіанті.
Вівторок,
16 жовтня
2018 року
   Голодный бюджет: хватит ли денег на зарплаты и пенсии

   З посиланням на уніан інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Счетная палата огорошила заявлением, что госбюджет Украины за девять месяцев недополучил почти 94 миллиарда гривен. В комплексе с недавним провалом на казначейском счете до четырехлетнего минимума возникает вопрос – хватит ли денег для выплат зарплат и пенсий украинцам и не ждет ли государственный бюджет секвестр?
   Анализируя выполнение государственного бюджета Украины за три квартала текущего года, Счетная палата Украины констатировала невыполнение плана поступлений в общий фонд на 93,6 миллиарда гривен, или на 11%. В частности, госбюджет не получил свыше 17 миллиардов гривен плановых доходов и 66,5 миллиардов гривен плановых заимствований Министерства финансов. Традиционно не выполняется план поступлений от приватизации: по этой статье госказна с начала года получила менее одного процента ожидаемых поступлений. 
   Неделей ранее один из ключевых инвесторов Украины – Всемирный банк – высказал опасения относительно финансирования госбюджета, предупреждая: если наша страна не улучшит ситуацию с выполнением доходной части и останется без поддержки Международного валютного фонда, придется пойти на сокращение расходов уже в этом году. По оценкам Всемирного банка, для финансирования дефицита и долговых выплат до конца года нашей стране потребуется около 3,7 миллиардов долларов, при этом, вступившие в сезон нестабильности внешние финансовые рынки для Украины пока закрыты.
   Министерство финансов признаков беспокойства не подает. Комментировать вопросы о возможных проблемах с финансированием бюджетного дефицита, вероятном секвестре или дефолте по долговым выплатам в министерстве не стали, ограничившись статистикой выполнения плана доходов госбюджета за три квартала на 99% и их роста по сравнению с аналогичным периодом прошлого года на 15%. 
   Помня июльский провал остатка средств на едином счете Государственной казначейской службы до менее 2 миллиардов гривен - минимального значения с января 2014 года, а также недавние задержки выплат пенсий, возникает резонный вопрос – хватит ли денег в казне для выплат зарплат и пенсий украинцам? Мнения экспертов на этот счет разделились.

   Секвестра пока не будет
   Как пояснила старший экономист Центра экономической стратегии Ирина Пионтковская, оснований говорить о секвестре бюджета текущего года пока нет, так как большая часть суммы недовыполнения, которую озвучила Счетная палата, приходится на заимствования.
   «Заимствования - это статья финансирования дефицита. Если дефицит по результатам девяти месяцев незначительный, статьи расходов выполняются, то, возможно, не было необходимости заимствовать в тех объемах, которые предусматривались ранее», - отмечает эксперт.
   Руководитель аналитического департамента Concorde Capital Александр Паращий прогнозирует, что по итогам года страна уложится в плановый показатель бюджетного дефицита даже в случае некоторого недовыполнения по доходной части. 
   «Но есть проблема с финансированием этого дефицита: основные традиционные статьи покрытия дефицита - это доходы от приватизации и займы. С первым у нас, как всегда, не очень. Второе - очень сильно зависит от международного финансирования - еврооблигации, Всемирный банк, Евросоюз. Всего этого без МВФ не будет», - предупреждает эксперт.
   О необходимости как можно скорее договориться с ключевым кредитором нашей страны напомнил и старший финансовый аналитик ICU Тарас Котович. 
   «Наибольшей проблемой для бюджета остается привлечение финансирования, особенно в валюте. Повышение доходностей размещения облигаций внутреннего госзайма с начала октября позволило Минфину улучшить привлечение средств, но приток иностранной валюты на счета правительства остается на низком уровне», - отметил он.
   По словам эксперта, получение транша МВФ, даже без разделения его между НБУ и бюджетом, позволило бы ускорить привлечение средств под гарантию Всемирного банка и макрофинансовой помощи ЕС, что, в свою очередь, позволило бы улучшить ситуацию с доступной правительству валютой.  

   Мыльный пузырь
   Главный экономист «Альфа-Банка» (Украина) Алексей Блинов напомнил, что в ходе рассмотрения парламентом госбюджета на 2018 год изначальный проект был увеличен на 40 миллиардов гривен, и часть доходной базы, заложенных под это увеличение расходов, оказалась «дутой». 
   К примеру, как отметил эксперт, в качестве расчетного на 2018 год был заложен обменный курс 29,3 гривен за доллар, тогда как фактический по итогам года составит около 27,4 гривен за доллар, что приводит к существенному недовыполнению плана по налогам от импорта, прежде всего, по «импортному» НДС, являющемуся самым крупным налогом по объемам сбора. 
   Еще один пример – заложенные в госбюджете дополнительные 6 миллиардов гривен поступлений от Национального банка, которые не подтверждены его отчетностью и, по сути, не будут выполнены. «В целом, недовыполнение бюджета по доходам в экстраполяции на полный 2018 год можно оценить плюс-минус в 20 миллиардов гривен», - прогнозирует Блинов.
   Эксперт также отметил, что госбюджет испытывает острые проблемы с финансированием, поскольку амбициозный план поступлений от приватизации в 21 миллиард гривен традиционно не выполняется, а план привлечения внешних заимствований сорван из-за проволочек в выполнении программы с МВФ.
   «Из запланированных на год 3,3 миллиардов долларов внешних займов под финансирование общего фонда госбюджета привлечено только 700 миллионов долларов. Причем речь идет о довольно дорогих - выше 9% годовых - и коротких деньгах, которые надо будет отдавать уже через 4 месяца», - добавил Блинов.
   По его словам, по этой причине госбюджет столкнулся с резким ухудшением денежной ликвидности, и в конце года правительству придется искать лазейки, чтобы профинансировать защищенные статьи расходов. С этой целью могут быть использованы средства из спецфонда и депозиты местных органов власти, составляющие около 14 миллиардов гривен. Финансирование некоторых субвенций, к примеру, на оплату услуг ЖКХ, могут перенести на следующий год.
   Для не повторения такой ситуации в 2019 году эксперт рекомендует не допустить необоснованное раздувание госбюджета, так как принятие умеренного плана финансов на следующий год позволит оперативно выровнять бюджетную ситуацию в начале следующего года.
   «Помимо бюджетного баланса, существует опасная ситуация с валютной ликвидностью государства. Золотовалютные резервы снизились до тревожного уровня в 2,7 месяца импорта и грозят продолжить падение в связи с дальнейшими долговыми выплатами. Эта проблема куда опаснее недовыполнения бюджета-2018», - подчеркнул Блинов.
   Эксперт, вместе с другими коллегами по цеху, называет критически важным для макрофинансовой стабильности Украины как можно быстрее разморозить рефинансирование внешних долгов с помощью международных финансовых организаций.
   Очевидно, что необходимость наладить отношения с ключевым кредитором понимают и в правительстве, однако щедрые обещания не повышать тарифы на газ для населения накануне нового политического сезона мешают выполнить одно из ключевых условий МВФ. Что важнее для украинских властей – войти в историю реформаторами или уподобиться своим предшественникам - станет ясно уже очень скоро.
П'ятниця,
12 жовтня
2018 року
   Рішення синоду: анафема знята, томос буде після об'єднання українських церков

   З посиланням на уніан інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   У Стамбулі під головуванням Вселенського патріарха Варфоломія пройшло триденне засідання синоду Константинопольського патріархату, на якому серед іншого розглядалося питання автокефалії української церкви.
   За його підсумками стало відомо, що томос Українська православна церква на цьому засіданні не отримала.
   Згідно з рішенням, Вселенський патріарх продовжує процедуру надання томосу Українській церкві. Також синод повернув в канонічний стан глав УАПЦ Макарія і УПЦ КП Філарета. Крім того, Константинополь застеріг від незаконного захоплення церков і монастирів в Україні.
   Як повідомлялося, на священному синоді обговорювалися, зокрема, церковні справи України, в присутності його величності архієпископа Данила Памфілійського і його преосвященства єпископа Іларіона Едмонтонського, патріарших екзархів в Україні і після широких обговорень синод постановив:
   1) Підтвердити вже прийняте рішення про те, що Вселенський патріархат приступає до надання Автокефалії Церкви України.
   2) Відновити Ставропігію Вселенського патріарха в Києві, одну з його численних Ставропігій в Україні, яка там завжди існувала.
   3) Прийняти і розглянути клопотання про апеляцію Філарета Денисенка, Макарія Малетича та їхніх послідовників, які опинилися у розколі не за догматичними причинами, згідно з канонічними прерогативами Константинопольського патріарха, щоб отримати такі петиції з боку ієрархів та іншого духовенства від всіх Автокефальних Церков. Таким чином, вищезазначені були канонічно відновлені до їхнього ієрархічного або священичого звання, і їхні вірні були відновлені до спілкування з Церквою.
   4) Скасувати юридичне зобов'язання Синодального листа 1686 року, виданого за обставинами того часу, який надав право через ікономію Московському патріарху призначити митрополита Київського, обраного Асамблеєю Священнослужителів його єпархії, яка буде відзначати Вселенського патріарха в якості Першого ієрарха на будь-якому святкуванні, проголошуючи і підтверджуючи свою канонічну залежність від Константинопольської матері-церкви.
   5) Звернутися до всіх залучених сторін із закликом уникати присвоєння церков, монастирів та інших об'єктів, а також будь-якого іншого акту насильства і помсти, з тим щоб мир і любов Христа переважала.
   Вселенський Патріархат, 11 жовтня 2018 року".
Четвер,
11 жовтня
2018 року
   Компанія Global Dynamics представила дистанційно керовану платформу Ironclad

   З посиланням на народна армія інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Дистанційно керована платформа IRONCLAD, представлена на виставці “Зброя та безпека-2018”,  призначення для здійснення розвідки та протистояння ворожим бронетранспортерам та піхоті. Робот може використовуватися як для одиночних операцій та вогневої підтримки, так і для позначення цілей в мережах С2.
   Платформа має вагу в 1100 кг та може додатково перевозити до 200 кг корисного навантаження. Рух забезпечує гібридна система (дизельний двигун з електростанцією та акумуляторна батарея), максимальна швидкість становить 28 км/год, запас ходу – 130 км. Тривалість роботи навантаженого робота становить 4 год. Сила тяги на ободах коліс у 1600 кгс забезпечує абсолютну прохідність платформи; робот має кут підйому в 45°. Захист платформи забезпечує 6-мм броня, деякі частини корпусу отримали додаткову броню для захисту від великокаліберних куль.
   Платформа IRONCLAD оснащена автоматичною туреллю «Шабля», у перспективі може бути встановлено ПТУР чи автоматичний гранатомет, що забезпечить роботу системи із закритих позицій. Дальність управління дроном становить 0,8 км, наразі розробники працюють над збільшенням цього показника. У майбутньому буде створена система штучного інтелекту, завдяки якій робот зможе їздити сам, без оператора.
   Додаткова платформа може бути оснащена маніпулятором, станцією для запуску безпілотників чи іншими приладами.
Середа,
10 жовтня
2018 року
   Геращенко розповіла, як Україна «завалила» у ПАРЄ резолюцію щодо повернення російської делегації

   З посиланням на уніан інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Розгляд рапорту щодо змін регламенту ПАРЄ, покликаних повернути до асамблеї росіян, перенесено на січень, однак шансів «протягти» його на голосуванні не буде і тоді.
   Про це у Facebook повідомила перший віце-спікер Верховної Ради, член української делегації у ПАРЄ Ірина Геращенко.
   За її словами, українська делегація сьогодні досягла в Асамблеї величезного успіху.
   «Виступи української делегації таки зламали хід дискусії і нам вдалося завалити резолюцію, якою змінювалися регламенти Асамблеї і поверталася російська делегація. Звичайно, не лише виступи. Український посол Дмитро Кулеба, вся українська делегація всі ці місяці працювали з дипломатами, політиками, парламентами всіх країн Ради Європи, закликаючи не торгувати принципами», – вказала вона.
   «Ми перемогли. Цей ганебний рапорт перенесли на січень, бо сьогодні його б провалили, але й в січні немає жодного шансу його протягти через ПАРЄ. Я виступала за те, аби вбити цей рапорт сьогодні», - зазначила Геращенко.
   Парламентар також розповіла, як у кулуарах ПАРЄ на українців «накинулася гидозна російська пропагандистка».
   «Ми відбивалися гімном і « Слава Україні!». Такого голосного « Слава Україні» кулуари Страсбурга ще не чули», - підсумувала вона.
   Нагадаємо, сьогодні член української делегації в ПАРЄ Леонід Ємець повідомив, що у ПАРЄ наразі немає голосів за внесення змін до правил, що можуть ускладнити процедуру збереження санкцій проти Росії.
   Після обговорення депутат з Бельгії Петра де Саттер, яка є доповідачем з питання внесення змін до процедур і правил ПАРЄ щодо оскарження повноважень національних делегацій, запропонувала повернути доповідь, що містить відповідний проект резолюції, у профільний комітет.
   За пропозицію повернути доповідь у профільний комітет проголосували 99 парламентарів, проти - 79, а 16 утрималися.
   Як повідомлялося, в ПАРЄ сьогодні розглядали зміни до правил і процедур, що можуть ускладнити процедуру збереження санкцій проти Росії. Зокрема, в ПАРЄ хочуть збільшити частку голосів з 50% до 2/3 у питанні оскарження повноважень національних делегацій, в тому числі в контексті продовження санкцій проти РФ.
   8 жовтня на відкритті сесії президент ПАРЄ Ліліан Морі-Паск’є висловилася за підтримку конструктивного, відвертого та відкритого діалогу з російськими депутатами. За словами Морі-Паск’є, необхідно обговорити внесення змін до процедур і правил ПАРЄ, які можуть призвести до скасування санкцій проти РФ.
   Раніше голова постійної делегації Верховної Ради у ПАРЄ Володимир Ар'єв заявляв, що в ПАРЄ пропонують ускладнити процедуру запровадження санкцій проти делегацій країн, які порушують права людини, а також принципи демократії і верховенства права.
   Таке рішення може ускладнити процедуру продовження санкцій проти РФ, запроваджених у квітні 2014 року через анексію Криму. Згідно з відповідною резолюцією, російських депутатів позбавили права голосу в ПАРЄ, а також права бути представленими в її керівних органах. відтоді дію санкцій проти російської делегації кілька разів продовжували, а у відповідних резолюціях асамблея закликала Кремль повернути Крим, припинити військову агресію на Донбасі і вивести російські війська з території України.
Вівторок,
09 жовтня
2018 року
   На виставку “Зброя та безпека — 2018” до Києва приїде рекордна кількість компаній

   З посиланням на народна армія інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   У столиці з 9 по 12 жовтня триватиме XV Міжнародна спеціалізована виставка “Зброя та безпека – 2018”. Про це сказав на прес-конференції директор Інформаційно-консалтингової компанії “Діфенс Експрес”, яка є генеральним інформаційним партнером виставки.
   “В Києві відриється спеціалізована виставка “Зброя та безпека – 2018″, яка триватиме впродовж трьох днів. Ця виставка буде унікальною з огляду на кількість закордонних компаній, які приїдуть на цей захід”, – сказав Згурець.
   За його словами, до цього заходу компанії “Діфенс Експрес” підготували два цікавих продукти – каталог “Українські приватні оборонні підприємства 2018-2019” та спеціальний випуск Defense Eхpress “Нова зброя оновленої армії”.
   Згурець повідомив, що цікавими на виставці будуть американські стенди, стенди європейських партнерів України – Польщі та Чехії. Представлено буде і ще один напрям – співпраця з китайськими компаніями.
   Він також повідомив, що команда “Діфенс Експрес” буде виславляти короткі відеоогляди зі стендів та демонстраційних майданчиків виставки. Відеосюжети можна побачити на сайтах: zgurets.com; defence-ua.com; facebook.com/szgurets.
   В рамках військової частини виставки будуть представлені сегменти озброєння і засоби індивідуальної екіпіровки солдата на полі бою; техніка та озброєння сухопутних військ; озброєння і екіпірування правоохоронних органів; засоби забезпечення прикордонного контролю; військова авіація.
   У павільйонах та на відкритих майданчиках Міжнародного виставкового центру продемонструють зразки великогабаритної військової техніки.
Понеділок,
08 жовтня
2018 року
   Нацбанк випускає пам'ятні монети "100 років Національній академії наук України"

   З посиланням на укрінформ інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:
   Національний банк України із 10 жовтня 2018 року вводить в обіг пам'ятні монети «100 років Національній академії наук України» - монету зі срібла номіналом 20 грн та монету із нейзильберу номіналом 5 грн.
Про це повідомляє прес-служба НБУ.
   «Присвячена багатьом поколінням учених Національної академії наук України, яка створена в листопаді 1918 року як Українська академія наук та є вищою науковою самоврядною організацією, найбільшим вітчизняним центром наукових досліджень. Учені Національної академії наук принесли на вівтар науково-технічного прогресу чимало результатів фундаментальних і прикладних досліджень світового рівня. Багате історичне минуле та потужний науковий і науково-технічний потенціал дають їй можливість бути одним із провідних наукових центрів світу, зберігати академічні традиції в організації наукових досліджень», - йдеться в повідомленні.   Монета «100 років Національній академії наук України» зі срібла виходить номіналом 20 гривень тиражем 2,5 тисячі штук.   Монета «100 років Національній академії наук України» із нейзильберу виходить номіналом 5 гривень тиражем 40 тисяч штук.
П'ятниця,
05 жовтня
2018 року
   Нобелівську премію миру присудили хірургу і правозахисниці

   З посиланням на уніан інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:
   Лауреатами Нобелівської премії миру в 2018 році стали хірург Денис Муквеге і правозахисниця Надя Мурад. Нобелівський комітет присудив їм нагороду за зусилля у боротьбі з сексуальним насильством під час війн та збройних конфліктів.   Про це оголосив у вівторок Норвезький нобелівський комітет.
   Список номінантів 2018 року налічував 331 кандидата: 216 осіб та 115 організацій. Це друга за величиною кількість кандидатів після 2016 року, пише 24 канал.   Деніс Муквеге – лікар-гінеколог із Конго, який присвятив велику частину свого життя захисту жертв сексуального насильства. Муквеге та його співробітники лікували тисячі пацієнтів, які постраждали від таких нападів у Демократичній Республіці Конго. Нобелівський лауреат неодноразово засуджував безкарність за масове зґвалтування, а також критикував конголезький уряд та інші країни за те, що вони не доклали достатньо зусиль, аби зупинити сексуальне насильство щодо жінок під час збройних конфліктів. Основний принцип Деніса Муквеге полягає в тому, що "справедливість є справою кожного". 
   Правозахисниця з Іраку єзидка Надя Мурад – одна із близько 3 тисяч дівчат і жінок, які стали жертвами зґвалтування та інших зловживань з боку терористичного угруповання "Ісламська держава". Терористи використовують сексуальне насильство як зброю про єзидів та інших релігійних менших. Надя Мурад виявила незвичайну мужність, виступивши від імені інших жертв і розповівши про свої страждання.
   Зазначимо, що Верховна Рада України 18 вересня номінувала Олега Сенцова на Нобелівську премію миру. Незаконно засуджений українець голодує у російській в'язниці майже 145 днів. Однак, згідно з правилами, український режисер може потрапити в список номінантів тільки в 2019 році. Адже номінації повинні бути представлені до 1 лютого року присудження.
   Нагадаємо, Нобелівський тиждень розпочався у столиці Швеції Стокгольмі 1 жовтня. Лауреатами премії стали: по медицині та фізіології – Джеймс П. Елісон і Тасуку Хонджо за відкриття імунотерапії раку. З фізики – Артур Ешкін, Жерар Муру і Донна Стрікленд за "проривні досягнення в області лазерної фізики". З хімії – Франсіс Арнольд, Джордж Сміт і Грегорі Вінтер за розробку "білків, які вирішать проблеми людства".
   8 жовтня в Стокгольмі назвуть володаря премії з економіки пам'яті Альфреда Нобеля. Нобелівську премію з літератури в 2018 році не будуть вручати. Церемонія нагородження традиційно відбудеться 10 грудня – у день смерті Альфреда Нобеля.
   Довідка. Нобелівська премія - це престижна міжнародна нагорода, яка щорічно присуджується за видатні наукові дослідження, революційні винаходи або вклад в культуру або розвиток суспільства. Премія заснована шведським ученим Альфредом Нобелем, який винайшов динаміт. Він заповів свій статок (31,5 млн шведських крон) на фінансування нагороди. Річний дохід від його спадщини ділиться на 5 рівних частин між лауреатами. Нобелівську премію присуджують вже понад 100 років – з 1901 року.
Четвер,
04 жовтня
2018 року
   Отсутствие альтернативы биометрическому паспорту нарушает Конституцию, — Верховный Суд

   Со ссылкой на Судебно-юридическая газета информационно-правовой журнал "СПЕЦИАЛЬНЫЙ КОММЕНТАРИЙ" сообщает:   «Судебно-юридическая газета» сообщала, что 19 сентября 2018 года Большая Палата Верховного Суда  поставила точку в одном из самых резонансных споров — в деле по иску Натальи Дегтяр о признании противоправным отказ Государственной миграционной службы выдать паспорт гражданина Украины в виде книжечки и обязательстве выдать его.
   Отметим, что 26 марта 2018 года коллегия судей Кассационного административного суда ВС (судьи М. Смокович, В. Бевзенко, О. Билоус, В. Шарапа, Т. Стрелец) в удовлетворении заявленных требований истице отказали.
   В результате апелляционного рассмотрения дела в заседании, длившемся порядка десяти часов к ряду, Большая Палата отменила решение КАС ВС, признала противоправным отказ ГМС в выдаче Н. Дегтяр паспорта-книжечки и обязала Миграционную службу все же сделать это.
   И если вердикт суда был известен сразу, то чтобы узнать, чем руководствовались судьи, принимая это решение, пришлось подождать несколько дней — полный текст решения был составлен и опубликован в реестре 1 октября.
   «Устанавливая те или иные правила поведения, государство должно в первую очередь заботиться о нуждах людей, по возможности воздерживаясь от установления таких правил, которые негативно воспринимаются теми или иными группами общества. Установление таких правил может быть оправдано только наличием преобладающих общественных интересов, которые не могут быть удовлетворены другим способом, но и в этом случае должен быть соблюден принцип пропорциональности», — указано в постановлении БП ВС от 19 сентября 2018 года.
   При этом БП ВС подчеркнула, что государство не должно принуждать граждан давать согласие на обработку их персональных данных, а отсутствие в таком случае какой-либо альтернативы выбора нарушает конституционные права человека. Поэтому лица, отказавшиеся от обработки их персональных данных, должны иметь право использовать «традиционные методы идентификации лица», то есть  получать паспорта в виде книжечки, поскольку в законодательстве нет ни слова о запрете их выдачи.
   «Лишение лица возможности получать паспорт в виде книжечки и вызванные этим опасения отдельной общественной группы относительно того, что получение ID-карты может причинить вред их личной жизни, является вмешательством государства, которое не было необходимым в демократическом обществе. Оно непропорционально целям, которые могли бы быть достигнуты без возложения на лицо такого чрезмерного бремени», — идет речь в постановлении.
   Кроме того, Большая Палата пришла к выводу, что Закон Украины «О Едином государственном демографическом реестре и документах, подтверждающих гражданство Украины, удостоверяющих личность или ее специальный статус» не просто сужает, а фактически отменяет право гражданина на получение паспорта в виде паспортной книжечки без бесконтактного носителя персональных данных, а это, по мнению судей, безусловное нарушение ст.22 Конституции Украины.
   «С учетом вышеизложенного, Большая Палата Верховного Суда пришла к выводу, что исковые требования Н.Дегтяр о признании противоправными действий Отдела УГМС относительно отказа в выдаче ей паспорта гражданина Украины в форме книжечки в соответствии с Положением о паспорте № 2503-ХІІ являются обоснованными, а потому подлежат удовлетворению. При этом БП ВС отмечает, что сами по себе действия Отдела УГМС относительно отказа Н.Дегтяр в выдаче ей паспорта гражданина Украины в форме книжечки соответствовали Закону № 5492-VI. Поскольку действия Отдела УГМС рассматриваются как действия государства в целом, и такие действия нарушают основополагающие права граждан, то они признаются противоправными», — подчеркнули в суде.
Середа,
03 жовтня
2018 року
   СМИ будут штрафовать за отрицание российской агрессии: подробности законопроекта

   Со ссылкой на Судебно-юридическая газета информационно-правовой журнал "СПЕЦИАЛЬНЫЙ КОММЕНТАРИЙ" сообщает:   На внеочередном заседании Комитет Верховной Рады по вопросам свободы слова и информационной политики принял решение поддержать законопроект №9068 «О внесении изменений в Закон Украины «О телевидении и радиовещании». Об этом стало известно из сообщения пресс-службы парламентского комитета.
   Законопроект был подготовлен группой народных депутатов. В частности, среди соавторов значатся Виктория Сюмар, Олег Ляшко, Артур Герасимов. Целью внесения изменений в Закон Украины «О телевидении и радиовещании» объявлено укрепление информационной безопасности страны и информационное противодействие агрессивной политике Российской Федерации. По результатам заседания парламентского комитета законопроект был рекомендован Верховной Раде к принятию в первом чтении.
   Новые изменения предусматривают штрафы для телевизионных и радиоорганизаций за распространение фейковых новостей и отрицание российской агрессии. Соответствующие положения планируют внести в п.8 ст.72 Закона «О телевидении и радиовещании». Эти положения обяжут Национальный совет по вопросам телевидения и радиовещания взимать штраф в размере 25% от лицензионного сбора за «распространение терминологии, которая противоречит Закону Украины «Об особенностях государственной политики по обеспечению государственного суверенитета Украины на временно оккупированных территориях в Донецкой и Луганской областях». Штраф в размере 5% от лицензионного сбора будут накладывать за «подачу неправдивой информации».
Вівторок,
02 жовтня
2018 року
   Рівень розкриття злочинів по Україні становить 43-45% - Аброськін

   З посиланням на укрінформ інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Загальний рівень розкриття злочинів по Україні становить 43-45%, водночас розкриваність вбивств близька до 90%.
   Про це у інтерв'ю “Сегодня” заявив перший заступник глави Нацполіції - начальник кримінальної поліції В'ячеслав Аброськін.
   “Не видам особливої таємниці, якщо скажу, що раніше ми розкривали злочини здебільшого завдяки оперативній кмітливості, роботі з агентурою та підсобним апаратом. Але зараз XXI століття. У містах багато відеокамер, всі люди користуються мобільними телефонами з камерами, іншими гаджетами. Майже нічого приховати не можна. Це сильно допомагає нам розкривати злочини. Загальне розкриття їх по країні 43-45%”, - сказав Аброськін.
   Водночас, за його словами, наразі в Україні розкриваність з убивств близька до 90%.
   “2014 року (було скоєно - ред.) - 2578 вбивств, 2015-го - 2354, 2016 року - 1299, 2017-го - 1083 вбивства. Цього року поки цифра ще нижча. Причому розкриваність з убивств у нас близька до 90%...Чому високий рівень розкриття вбивств? Тому що це особливо тяжкі злочини, при розкритті задіюється весь особовий склад поліції, до таких справ особлива увага і контроль”, - наголосив Аброськін.

Понеділок,
01 жовтня
2018 року
   У Києві відкрили Конгрес WBC

   З посиланням на укрінформ інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Столиця України вперше приймає престижний боксерський форум.
   Сьогодні у Києві урочисто відкрили 56-й Конгрес Всесвітньої боксерської ради (WBC). Він триватиме в столиці України до 5 жовтня. Про це повідомляє Укрінформ.
   Всесвітня боксерська рада (WBC) – одна з трьох головних організацій професіонального боксу. Конгрес WBC – престижний боксерський форум, на який з’їжджаються провідні спортсмени, тренери, рефері, промоутери, представники ЗМІ. Україна вперше приймає такий масштабний захід. На Конгрес з’їхались понад 700 учасників з 160 країн світу. 
   Урочисте відкриття Конгресу відбулось сьогодні вранці на Поштовій площі. Окрім звичних для такого форуму засідань і семінарів, відбудеться ще кілька яскравих подій. Зокрема, 1 жовтня відбудеться благочинний аукціон, зібрані кошті підуть на реконструкцію боксерського залу в Маріуполі. 2 жовтня Віталій Кличко та зіркові гості відвідають дитячий заклад з благодійною акцією.
   Також, 2 жовтня проведуть автограф-сесію за участю Віталія Кличка, Леннокса Льюїса, Евандера Голіфілда та Олександра Усика. А у Палаці спорту відбудеться турнір «Разом з легендами» за участю молодих українських боксерів. Головний бій за участю Раміля Гаджиєва.
   Головними зірковими фігурами Конгресу стануть Маурісіо Сулейман (президент WBC), Володимир Кличко, Олександр Усик, Леннокс Льюїс, Евандер Голіфілд, Хуліо Сесар Чавес, Тоні Беллью, Оскар Де ла Хойя.
Нагадаємо, Віталій Кличко вкотре проанонсував свій «реванш» з Ленноксом Льюїсом під час Конгресу WBC. Щоправда, у якому форматі проходитиме суперництво легендарних боксерів, наразі таємниця.

©  Україна
     м.Київ
     2015 р. - 2018 р.