ГОЛОВНІ НОВИНИ

Вівторок,
22 січня
2019 року
   Сьогодні Україна святкує сторіччя Соборності

   Інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   22 січня, у день проголошення в 1919 році Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки, щорічно відзначається День Соборності України.
Це свято офіційно встановлене у 1999 році, враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання УНР і ЗУНР для утворення єдиної (соборної) Української держави. У 2011 році День Соборності поєднали з Днем Свободи, що раніше відзначався 22 листопада, під назвою «День Соборності і Свободи України». Однак 2014 року Указом Президента Петра Порошенка свято було відновлено як День Соборності України.
   Цього року, у столітній ювілей Акта Злуки, це свято відзначається під гаслом «Разом з власної волі з 1919 року».
   У сучасному українському національному календарі дата 22 січня посідає одне з провідних місць і має глибокий символічний зміст: одвічної мрії українців на вільне життя в самостійній соборній незалежній державі.
   22 січня 1918 року Універсалом Центральної Ради було проголошено незалежність Української Народної Республіки. Роком пізніше, 22 січня 1919 року, у Києві на Софійській площі було проголошено Акт Злуки (об’єднання) українських земель, в єдину Україну, стверджувалось об’єднання двох тодішніх держав УНР та ЗУНР, що постали на уламках Російської і Австро-Угорської імперій в єдину соборну Українську державу. У тексті Акту Злуки утверджувалось: «Однині воєдино зливаються століттями одірвані одна від одної частини єдиної України – Західно-Українська Народна Республіка (Галичина, Буковина і Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна. Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які вмирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка».
   Однак об’єднання України відбулось суто символічно: вже через кілька тижнів після проголошення Акту злуки, більшовики захопили Київ, пізніше поляки окупували Східну Галичину, а Чехо-Словаччина - Закарпаття.
   Перше святкування Соборності відбулось 22 січня 1939 року у Карпатській Україні (м. Хуст), на той час - автономній республіці Чехо-Словаччини. Цього дня під синьо-жовтими прапорами відбулась тридцятитисячна маніфестація місцевого населення, яке з’їхалось до столиці Карпатської України з усіх куточків краю згадати події 20-річної давнини.
   Яскравим проявом єдності, волі українського народу до свободи, став «живий ланцюг», організований патріотичними силами 21 січня 1990 року з нагоди 71-ї річниці проголошення Акту Злуки. Мільйони тоді ще радянських українців узялись за руки від Києва до Львова, відзначаючи День Соборності.
   З того часу в Україні «живі ланцюги» створювались неодноразово, символізуючи єдність (соборність) українського народу, а День Соборності наразі відзначається на державному рівні вже щорічно.

   
З посиланням на укрінформ
Понеділок,
21 січня
2019 року
   ПАРЄ проведе термінові дебати щодо ситуації в Азовському морі і Керченській протоці

   Інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Парламентська асамблея Ради Європи 24 січня в рамках зимової сесії у Страсбурзі проведе термінові дебати щодо ситуації в Азовському морі і Керченській протоці.
   Про це повідомив голова української делегації у ПАРЄ Володимир Ар’єв на своїй сторінці у Facebook.
   "Термінові дебати в ПАРЄ з резолюцією щодо ситуації в Азовському морі і Керченській протоці відбудуться в четвер зранку у Страсбурзі", - йдеться у повідомленні.
   Як відомо, вранці 25 листопада Росія заблокувала проходження в Керченську протоку українському буксиру «Яни Капу» і катерам «Бердянськ» і «Нікополь», які здійснювали плановий перехід з Одеси до Маріуполя. При виході з Керченської протоки російські кораблі відкрили прицільний вогонь по українських кораблях, які вже поверталися в Одесу, так і не отримавши інформації про можливості проходження через протоку. Окупанти захопили в полон 24 українських військовослужбовців, троє з них дістали поранення. Українців звинуватили в незаконному перетині кордону РФ (ч. 3 ст. 322 КК Росії, покарання у вигляді позбавлення волі на строк до шести років). Усіх полонених було заарештовано так званим «судом» у Криму, після чого їх перевезли до московських СІЗО «Лефортово» і «Матроська тиша».

   
З посиланням на укрінформ
П'ятниця,
18 січня
2019 року
   Водохреща: все, що необхідно знати про свято

   Інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   У суботу, 19 січня, українці святкують Водохреща – на честь хрещення Ісуса Христа у водах ріки Йордан. За традицією, в цей день освячують воду в церквах, також освячують річки, стави й озера. Головним святковим обрядом є купання в ополонці. Християни вірять, що опівночі на Водохреща вода має цілющі властивості, і якщо її набрати – вона збереже свої якості впродовж усього року.

   Хрещення Ісуса Христа в Євангелії
   Згідно з євангельським оповіданням, до Іоанна Хрестителя біля річки Йордан звернувся Ісус Христос для того, щоб прийняти хрещення. «Під час хрещення «відкрилося небо, і Дух Святий зійшов на Нього в тілесному вигляді, як голуб, і голос із неба, який казав: Ти Син Мій Улюблений, у Тобі Моє благовоління!». Після хрещення Ісус Христос пішов у пустелю, де у молитві й пості готувався до місії, з якою він прийшов на землю. Варто зазначити, що точне розташування місця хрещення Ісуса Христа досі невідомо.
 
   Що означає Хрещення
   Слово «хрещу» з грецької означає «занурюю у воду». Вода в Старому Завіті символізує початок життя, запліднення животворящого Духа. З давніх часів відомо про чудесні властивості води, набраної в день Водохреща, 19 січня. Перші згадки про особливе шанування води з'явилися в проповіді святого Іоанна Златоуста. «У цей день всі, почерпнувши води, приносять її додому і зберігають весь рік, так як сьогодні освячені води; і відбувається явне знамення: ця вода в суті своїй не псується з часом, але, почерпнута сьогодні, вона цілий рік, а часто два і три роки, залишається неушкодженою і свіжою», - йдеться у ній.

   Прикмети на Водохреща
   - Якщо перший чоловік, якого зустріне на своєму шляху незаміжня дівчина, буде молодий і гарний собою - значить, весілля не за горами. Але якщо ж він буде старий і немічний - цього року заміжжя чекати не варто.
   - Якщо на Водохреща випаде багато снігу - це до міцного здоров'я! Вважається, що водохресний талий сніг і вода мають потужну лікувальну силу, яку не втрачають весь рік. Лікувати снігом рекомендують хвороби суглобів, нашкірні захворювання, порізи й опіки.
   - Якщо зірки на Водохреща світять яскраво, значить погода влітку буде суха і спекотна весна почнеться рано, а "бабине літо" триватиме довше покладеного терміну. Втім, яскраві зірки на небі свідчать ще й про те, що рік буде спокійним, без великих політичних і економічних потрясінь.
   - Якщо безупинно гавкає собака - це до добробуту і матеріального достатку. Собаки просто кличуть вас на полювання, обіцяючи гарну здобич. Вашою "здобиччю" може бути успішна операція в бізнесі, гонорар, нова високооплачувана робота або несподіваний спадок.

   Традиції на Водохреща
   За традицією, напередодні свята і безпосередньо 19 січня люди святять воду. У водоймах роблять ополонку у вигляді хреста або кола, неподалік від якої встановлюють аналой і дерев'яний хрест з крижаним голубком, який символізує Святий Дух. Після літургії люди відправляються до ополонки, священик служить молебень, після чого починаються водохресні купання.
   За повір'ям, якщо викупатися в холодній воді, можна змити з себе гріхи. Набрану на Водохреща воду з освячених джерел зберігають до наступного свята Водохреща. При необхідності, її слід пити на голодний шлунок. Незважаючи на те, що у свято Водохреща немає посту, день напередодні - Святвечір, необхідно провести дотримуючись суворого посту.

   Обряди Водохреща
   На Водохрещаприйнято освячувати житло святою водою. Для цього необхідно взяти склянку зі святою хрещенською водою і пучкою правої руки зачерпувати воду. У вигляді хреста освячувати кожен кут кімнат, обходячи приміщення за годинниковою стрілкою. Даний обряд потрібно починати від вхідних дверей, просуваючись по квартирі за годинниковою стрілкою. Також важливо не забути відкрити кватирку або двері, через яку вийде вся нечиста сила.
   Для того, щоб дівчата і жінки були красиві і молоді, їм рекомендується вийти на вулицю, зачерпнути в долоні сніг і протерти ним обличчя. Весілля на Водохреща завжди укладаються на небесах, тому вважається, що шлюб буде тривати вічно.

   Що не можна робити на Водохреща
   У цей день заборонено сваритися і лаятися, гніватися на рідних і близьких. Також забороняється будь-яка фізична праця, роботи по дому і ремесла (шиття, в'язання, вишивка). На свята нічого не можна виносити з дому, тому що можливі матеріальні втрати. Починаючи зі Святвечора, не радять давати гроші в позику, адже винуватець може відчувати нестачу в грошах протягом року.
   Після Водохреща заборонено гадати – вважається, цього дня можна перегадати свою долю в погану сторону. Також на Водохреща не можна брехати, злословити, робити іншим людям підлості, інакше все обернеться проти вас з подвійною силою. На Водохреща не рекомендується набирати зайву воду, незважаючи на те, що вона цілюща, а також розбавляти освячену воду. Насамперед, воду потрібно сприймати як духовні ліки.

   Де купатися на Водохреща у Києві
   У Києві для святкування Водохреща облаштували 12 локацій. У кожній з них 19 січня з 07:00 до 21:00 чергуватимуть рятувальники та медики.
   У Дніпровському районі можна буде пірнути в ополонку на пляжах: «Дитячий» (біля каплички у Гідропарку); «Венеція» (острів Долобецький); «Передмістна Слобідка» (Гідропарк, навпроти Києво-Печерської лаври); «Тельбін» (проспект Павла Тичини); «Райдужний» (озеро Райдужне, вул. Марка Черемшини); «Центральний» (Труханів острів).
   В Оболонському районі обладнані: пляж «Вербний» (оз. Вербна, вул. Приозерна) місце масового відпочинку Наталка (затока Оболонь, вул. Прирічна); Парк Наталка (вул. Оболонська Набережна); пляж «Пуща-Водиця (ставок Горащиха, 7 лінія); озеро Йорданське (просп. Степана Бандери).
   У Деснянському районі киянам і гостям столиці можна буде пірнути в ополонку в зоні відпочинку «Троєщина» (вул. Оноре де Бальзака).
   Також варто відзначити, що у зв'язку зі святкуванням Водохреща, 19 січня на станції метро "Гідропарк" з 10:00 до 17:00 будуть працювати два вестибюлі.

   
З посиланням на уніан
Четвер,
17 січня
2019 року
   Порошенко затвердив оборонне держзамовлення на три роки

   Інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Президент України Петро Порошенко ввів у дію рішення Ради національної безпеки і оборони від 26 грудня 2018 року «Про основні показники державного оборонного замовлення на 2019 і 2020, 2021 роки».
   Про це йдеться в указі №10/2019, опублікованому на сайті президента.
   «Ввести в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 26 грудня 2018 року «Про основні показники державного оборонного замовлення на 2019 і 2020, 2021 роки» (додається, таємно)», - сказано в тексті указу.
   Контроль за виконанням рішення покладається на секретаря Ради нацбезпеки і оборони Олександра Турчинова.
   Як повідомлялося, видатки, передбачені на виконання державного оборонного замовлення в частині закупівлі озброєння та військової техніки в 2019 році можуть зрости до 25 млрд грн, хоча поки планується, що ця сума становитиме близько 21 млрд грн, як у 2018 році.

   
З посиланням на уніан
Середа,
16 січня
2019 року
   Сьогодні в Україні вшановують подвиг "кіборгів"

   Інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   З ініціативи українських воїнів, які 242 дні боронили Донецький аеропорт, 16 січня відзначається Всеукраїнський день пам’яті "кіборгів".
   З 26 травня 2014 року до 22 січня 2015 року українські військові, добровольці, волонтери та медики протистояли проросійським бойовикам та російсько-окупаційним військам. Бої тривали вісім місяців і закінчились після повної руйнації старого та нового терміналів аеропорту.
   За стійкість і незламність українських захисників назвали «кіборгами». Вони стали символом мужності та відданості ідеалам вільної та незалежної України.
   У Донецькому аеропорту та селищі Піски протягом цього періоду воювали спецпризначенці 3-го окремого полку, бійці 79, 80, 81, 95 окремих аеромобільних та 93 окремої механізованої бригад, 57 окремої мотопіхотної бригади, 90-го окремого аеромобільного та 74-го окремого розвідувального батальйонів, бійці полку «Дніпро-1», Добровольчого українського корпусу (ДУК) та ін.
   У період з 18 до 21 січня 2015 року внаслідок підриву терміналу ДАП загинуло 58 "кіборгів”, тож 21 січня було прийнято рішення відвести українських військовослужбовців з нового терміналу, який був повністю зруйнований і не придатний для оборони.
   Захищаючи Донецький аеропорт, загинули понад 200 українських захисників, поранено понад 500. Багатьох із них відзначено державними нагородами, деяких - посмертно.

   
З посиланням на укрінформ
Вівторок,
15 січня
2019 року
   Германия занервничала. США готовят удар по "Северному потоку-2"

   Інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   США в преддверии анонсированных санкций против партнеров «Газпрома» по «Северному потоку-2» атакуют главного компаньона Москвы по проекту – Германию. Через посольство Штатов немецким компаниям, участвующим в строительстве газопровода, разосланы письма-предупреждения. Берлин ответил резким заявлением, что это – вмешательство во внутренние дела страны. То есть, диалог перешел в конфликт.
   Тема российского проекта «Северный поток-2», который лишит Украину статуса транзитера газа, получила новый окрас. США, изначально выступающие категорически против строительства этого газопровода, который загоняет Восточную Европу в зависимость от настроений хозяина Кремля, переходят к практическим действиям. Анонсировав новые санкции против европейских партнеров «Газпрома», Америка перешла в наступление на главного компаньона России – Германию.
   Так, посол США в Германии Ричард Гренелл разослал письма немецким компаниям, в которых предупредил, что Вашингтон может наложить на них санкции за поддержку строительства газопровода. «Мы подчеркиваем, что, если компании, которые оказывают поддержку российскому энергетическому сектору, будут участвовать в каких-либо соответствующих проектах, то это может повлечь введение санкций», - написал Гренелл, подчеркнув, что «если из-за запуска «Северного потока-2» и «Турецкого потока» европейские поставки газа через Украину станут избыточными, Киев потеряет свое значение в сфере политики безопасности – из-за чего возрастет риск интервенций со стороны России». Посол также отметил, что фирмы, которые поддерживают оба проекта, подрывают безопасность Украины и Европы.
   Немецкие компании восприняли письма как шантаж. Не задержался с ответом и немецкий МИД. Министр иностранных дел Германии Гайко Маас резко ответил на критику Вашингтона в отношении строительства «Северного потока-2».
   «Вопросы европейской энергетической политики должны решаться в Европе, а не в США. Налагать односторонние санкции на «Северный поток-2» - в любом случае неправильный путь», - заявил Маас, добавив и вовсе абсурдное уточнение – «если вытеснить с участия в проекте немецкие и европейские компании, то не останется никого, кто будет настаивать на сохранении транзита российского газа через территорию Украины». Маас назвал отношения с Российской Федерацией «главной составляющей европейской восточной политики». «Разрешение конфликтов без России невозможно», - утверждает чиновник.
   И это заявление звучит несмотря на то, что Европарламент поддержал законопроект Еврокомиссии, которым правила внутреннего газового рынка Европейского Союза распространяются на газопроводы, расположенные за Евросоюза, в том числе и на «Северный поток-2». В нем говорится, что трубопровод не соответствует третьему энергопакету ЕС. В принципе, это решение должно было бы заблокировать строительство газопровода, но Германия сделала все возможное, чтобы этого избежать.
   Как результат – еще до введения санкций, которые пока задерживаются из-за шатдауна в Америке – 18-го и самого продолжительного бюджетного коллапса из-за строительства стены на границе с Мексикой – диалог США и Германии перешел в открытый конфликт.
   Эксперты считают, что удар по «Северному потоку-2» со стороны США, вероятнее всего, будет. Вашингтон настроен как никогда решительно, да и внутри Германии зреет мощное сопротивление проекту. Причем важно то, что удар будет нанесен не по «Газпрому» или его партнерам, а именно по подрядчикам строительства. Без их участия, скорее всего, довести «Северный поток-2» до финиша не удастся, тем более – в ранее намеченный срок.

   Время уговоров прошло
   Директор Центра исследования энергетики Александр Харченко считает, что вероятность введения США санкций против компаний, поддерживающих «Северный поток-2», очень велика. Но достаточно напряженно сейчас работают и немцы с россиянами, которые всеми силами пытаются санкций не допустить.
   По его словам, есть два пути введения ограничительных мер. Первый – через администрацию президента США в рамках уже имеющихся у нее полномочий, второй – путем голосования сената. «Оба они непростые. Голосование сената – достаточно длительная процедура: подготовка и согласование текста плюс дополнительные обсуждения, работы должно быть проведено много. А время поджимает. И это понимают американцы. При этом в администрации активно ведется подготовка соответствующих документов, но, к сожалению, гарантировать, что они будут подписаны и имплементированы, пока нельзя», - отметил эксперт.
   Он пояснил, что речь идет о санкциях относительно компаний, которые поставляют технологии глубоководной укладки труб. А это – достаточно редкая в мире специфика. «Россия ею не владеет и владеть не будет ближайшие 30 лет. Один из подрядчиков «Северного потока-2», швейцарская компания Allseas, которая сейчас предоставляет несколько судов с трубоукладчиками для проекта, которые ходят под норвежскими и нидерландскими флагами, собираются привлечь еще два судна. Итальянская компания Saipem уже завершила свои работы. Если США введут санкции, то вероятность отказа Allseas от проекта – 99,5%, так как основной бизнес судов компании – не укладка трубопроводов. Все эти корабли – двойного назначения, а основной бизнес компании – работа с глубоководными нефтяными бурильными платформами. Если Allseas попадет в санкционный список, то для организации это – катастрофа, так как большая часть мировых нефтяников не станет с ней работать. Россияне прекрасно понимают, что в случае введения санкций против сотрудничающих с ними компаний, шансов реализовать проект, тем более в срок, нет. Как вариант, можно будет привлечь китайских подрядчиков, но вероятность мала. То есть, если американцы введут санкции, то, как минимум, проект получит большой удар», - сказал Харченко.
   Еще один плюс ситуации в пользу Украины эксперт усматривает в том, что сейчас идут жаркие дискуссии среди европейских компаний-участников проекта, и есть понимание, что некоторые из них готовы отказаться от русских денег. Но – пока не имеют для этого веских оснований, а вот санкции могут стать таким поводом.
   Харченко не исключает, что немецкая позиция в целом не изменится. Германия глубоко убеждена в том, что Россия – ее сырьевая колония, и, чтобы Москва не захотела бы сделать, на нее всегда Берлин найдет управу. Учитывать нужно и тот факт, что россияне вкладывают десятки миллионов долларов в пропаганду проекта в Германии, и весьма преуспели на этом поприще.
   Резолюцию европарламента Харченко назвал символической: «Теоретически проект мог быть остановлен Европейской комиссией, применением к нему Третьего пакета энергетической Хартии. Тогда геополитический смысл «Северного потока-2» был бы утерян. Но это было заблокировано Германией. Хотя, есть решение Европарламента, Еврокомиссии – процесс замораживания проекта должен быть запущен».
   Что касается организации сопротивления проекту со стороны Украины, то Харченко считает, что «Северный поток-2» - один из достаточно редких примеров, когда большая часть политиков, крупные фракции парламента, спикер и президент сплотились и активно работают по дипломатическим каналам, дабы стройку остановить. «И они услышаны теми, кто готов услышать. И сделано все, что только можно было сделать. Сейчас главное – не сдаваться», - уверен Харченко.
   Президент Центра глобалистики «Стратегия ХХІ» Михаил Гончар считает, что истерика в Берлине, которая сейчас началась, подтверждает, что Германия руководствуется постлогикой, то есть, полным отсутствием логики. Яркое тому подтверждение – заявление о том, что если «Северный поток-2» будет заблокирован, то Германия не сможет помочь Украине сохранить транзит газа. «Это – полный абсурд, та как именно новый российский газопровод является прямой угрозой украинскому транзиту. Вопрос для США в данном случае не сводится только к тому, сохранится или нет транзит газа через Украину. Америка уже перешла к практическим действиям, период разного рода аргументов и уговоров – чем занималась американская дипломатия с осени 2017 года, после принятия закона против внешнеполитических врагов, подписанного Трампом 2 августа – прошел. Эти полтора года США объясняли немцам, почему проект «Северный поток-2» не просто не нужен Европе, так как он противоречит основам энергетической Хартии, а почему он опасен. Но все переговоры успехом не увенчались. Поэтому, несмотря на шатдаун, американцы начали практическую имплементацию закона. Через посольство США немецким компаниям, поддерживающим проект, уже разосланы письма. Это и есть поворотная точка», - отметил эксперт.
   По его мнению, американцы все же действуют слишком деликатно. Санкции должны были быть введены в действие, пока не началась укладка труб, что состоялось в сентябре прошлого года. На сегодня уже уложено более 400 километров из 2,5 тысячи общей протяженности двух ниток «Северного потока». Поэтому можно сказать, что пока США ведут себя мягко.
   «Хотя и опоздали, но уже перешли к конкретным действиям, причем – относительно определенных компаний-подрядчиков, которые занимаются сваркой и прокладкой труб. А без их участия ни «Газпром», ни его европейские партнеры не смогут построить трубопровод. Не так много компаний в мире этим занимаются. Не нужно бить по «Газпрому», нужно ударить по подрядчикам. И это – четкие и правильные действия США», - говорит Гончар.
   Он также считает, что все, что Украина пыталась сделать по поводу блокирования «Северного потока-2», привлекая внимание к этой теме в Европе и США, она сделала. Но не наших усилий, ни польских – хотя у Варшавы очень принципиальная позиция – оказалось недостаточно, чтобы убедить Германию отказаться от проекта. Да и американские доводы не подействовали.
   «Но сейчас ситуация стала нового качества. В самой Германии, где еще погода назад по умолчанию была поддержка этого бизнес-проекта, теперь назревает сопротивление реализации «Северного потока-2», особенно с учетом того, как ведет себя Россия. По сути, проект означает поощрение агрессивной политики РФ. В принципе ЕС должен был ввести санкции против этого проекта и ему это ничего бы не стоило, так как трубопровода же еще нет. Но Германия этого сделать не дала. А США сейчас усмотрели риск для трансатлантического единства: «Северного потока-2» еще нет, а раскол уже есть. Хотя, Германия и Россия заявляют, что трубы укладываются, поэтому, мол, не нужно ломать копья. Но сопротивление, к их удивлению, только растет. Высказывания американского посла в Германии свидетельствуют, что никто не собирается поднимать руки перед российско-германским альянсом, который создался на основе «Северного потока-1» и усиливается на фоне «Северного потока-2», - подытожил Гончар.
   Ближайшие недели будут показательными относительно практического применения санкций со стороны США к партнерам «Газпрома» по проекту «Северный поток-2». Америка, скорее всего, от этого не отступит, чтобы сохранить трансатлантическое безопасное пространство, не дать недружественной силе захватить доминирующие позиции, к чему Россия как никогда близко подошла. И, если все получится, то Украина продолжит оставаться главным транзитером газа в Европу, а казна нашей страны не лишится миллиардов долларов прибыли. Поэтому, мы, как никто, ждем удара по «Северному потоку-2». Это посерьезней, чем «джавелины».

   
З посиланням на уніан
Понеділок,
14 січня
2019 року
   Українці святкують Новий рік за старим стилем

   Інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Українці сьогодні вшановують святителя Василія Великого, відзначають Новий рік за старим стилем і обрізання Господнє.
   Святий Василій вважався покровителем землеробства і скотарства, тому вдосвіта годилося засіяти збіжжям оселі. Здебільшого це робили підлітки. Одягнувшись, дітлахи брали спеціально виплетену рукавицю, наповнювали її житнім чи пшеничним зерном і, ставши перед образами, засівали власну хату, а потім сусідські оселі, примовляючи: «На щастя, на здоров’я! Роди, Боже, жито, пшеницю, на загороді бика й телицю, на кошарі барана й ягницю, у запічку дітей копицю. Будьте здорові з Новим роком та з Василем!»
   Перших посівальників господиня садовила на порозі й роззувала, щоб «вдома кури краще неслись», а господар тим часом ішов з коцюбою до сідала і зганяв курей, аби «починали скорше нестися».
   Деінде виносили на подвір’я дідуха й спалювали його, що символізувало початок нового року.

   
З посиланням на укрінформ
П'ятниця,
11 січня
2019 року
   Україна планує розірвати з Росією близько 40 двосторонніх угод

   Інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Україна планує розірвати з Російською Федерацією близько 40 двосторонніх угод, зокрема й щодо спільного користування Азовським морем.
   Про це в ефірі "Прямого" заявив заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій внутрішньо переміщених осіб України Юрій Гримчак.
   “Зараз розглядається питання про розірвання близько 40 різних угод, які були підписані свого часу з Російською Федерацією. Скільки таких угод розірвано, мені важко сказати, бо вони там є міждержавні і міжурядові. Тому це робиться, просто що не так публічно", - сказав Гримчак.
   За його словами, експерти аналізують наслідки розірвання договорів з Росією, зокрема й щодо спільного користування Азовським морем.
   "До міжнародного суду з морського права ми вже подали позов, тому що там є позов з приводу будівництва самого моста, який порушує все, що можна порушувати. І готується або є вже позов з приводу нападу на наші судна, наскільки мені відомо, але оцінка ризиків від розірвання договору про спільне користування від 2003 року Азовським морем - весь час це моніториться. Робиться аналітичний аналіз", - розповів Гримчак.
   Раніше Президент України Петро Порошенко заявляв, що вже завершено підготовку подання до суду на Російську Федерацію через акт агресії проти українських моряків у районі Керченської затоки.
   Як повідомлялося, 25 листопада прикордонні кораблі Російської Федерації в районі Керченської протоки обстріляли і захопили три українські військові кораблі, які здійснювали плановий перехід з порту Одеса в порт Маріуполь, а також 24 моряків.
   Підконтрольні Росії "суди" в окупованому Криму заарештували на два місяці всіх затриманих моряків.
   Зараз 21 український військовий перебуває в московському СІЗО "Лефортово", ще троє поранених - в ізоляторі "Матросская тишина".

   
З посиланням на укрінформ
Четвер,
10 січня
2019 року
   Україна порушить питання захоплених РФ моряків на раді Україна-НАТО

   Інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Українська делегація приділить особливу увагу питанню утримання в заручниках українських моряків та кораблів, захоплених Росією в Керченській протоці, на засіданні Міжпарламентської ради Україна-НАТО.
Про це повідомила Голова постійної делегації України в Парламентській асамблеї НАТО, народний депутат фракції “Блок Петра Порошенка” Оксана Юринець, інформує прес-служба партії “БПП. Солідарність”.
   “Це перше у цьому році засідання Міжпарламентської ради Україна-НАТО. На порядку денному розгляд безпекових, політичних питань, розвитку нашої з Альянсом співпраці. Особливу увагу приділятимемо питанню утримання у заручниках українських моряків та кораблів, захоплених Росією у Керченській протоці. Також акцентуватимемо на потребах українського війська”, – повідомила Юринець.
   Зазначається, що в української делегації заплановано зустрічі із заступником Генерального секретаря НАТО Роуз Геттемюллер, головою Військового комітету НАТО Стюартом Пічем, представниками управлінь політики оборони та планування, громадської дипломатії, нових викликів безпеці.
   “Крім того, у рамках засідання відбудеться круглий стіл щодо перспектив розвитку ситуації в Україні та співробітництва НАТО з Україною за участі послів”, - зауважують у прес-службі “БПП. Солідарність”.
   Юринець повідомила, що участь у засіданні Міжпарламентської ради Україна-НАТО беруть 28 парламентарів із 12 країн-членів НАТО та делегація депутатів Верховної Ради.
   Як повідомлялося, 25 листопада прикордонні кораблі Російської Федерації в районі Керченської протоки обстріляли і захопили три українські кораблі, які здійснювали плановий перехід з порту Одеса в порт Маріуполь, а також 24 моряків.
   Підконтрольні Росії "суди" в окупованому Криму заарештували на два місяці всіх моряків, після чого їх перевезли до Москви.
   Зараз 21 український військовий перебуває в московському СІЗО "Лефортово", ще троє поранених - в ізоляторі "Матросская тишина".
   Координатор команди адвокатів Микола Полозов повідомив, що всі захоплені Росією українські моряки заявили слідству, що є військовополоненими.
   7 січня Україна подала позов до Європейського суду з прав людини проти Росії щодо порушення прав затриманих українських моряків.

   
З посиланням на укрінформ
Середа,
09 січня
2019 року
   Томос для Украины подписали все члены Синода Вселенского патриархата

   Інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   9 января в Стамбуле члены Синода Вселенского патриархата подписали Томос об автокефалии украинской церкви.
   Об этом сообщает ТСН и публикует фотографии с церемонии подписания. Теперь документ окончательно оформлен. В течение нескольких дней он вернется в Украину.
   Как сообщалось, 15 декабря Объединительный собор представителей украинских православных церквей избрал митрополита Переяславского и Белоцерковского Украинской православной церкви Киевского патриархата Епифания предстоятелем единой поместной Православной церкви Украины.
   6 января в соборе святого Георгия в Стамбуле вселенский патриарх Варфоломей вручил томос о предоставлении автокефалии Православной церкви Украины ее предстоятелю, митрополиту Киевскому и всея Украины Епифанию.

   
З посиланням на уніан
Вівторок,
08 січня
2019 року
   Україна отримала Томос. Як це було

   Інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   У патріаршому храмі Святого Георгія в Константинополі 6 січня відбулася церемонія передачі Томоса про автокефалію об’єднаної Православної церкви України.
   Як повідомлялося, Вселенський патріарх Варфоломій у суботу, 5 січня, підписав Томос про автокефалію Православної церкви України.
   Згідно з цим документом, Вселенський патріархат проголошує створену в межах України автокефальну Церкву своєю духовною донькою з кафедрою у Києві.
   17 квітня 2018 року Президент України Петро Порошенко вперше заявив про офіційне прохання до Вселенського патріарха про надання автокефалії.
   Рішення надати Томос про автокефалію православній церкві в Україні було ухвалене Синодом Вселенського патріархату 11 жовтня.
   Російська православна церква та очільники Української православної церкви Московського патріархату відмовилися визнавати рішення Вселенського патріархату та чинили опір процесу.
   Утім, 3 листопада Президент Петро Порошенко та Вселенський патріарх Варфоломій підписали у Константинополі Угоду про співпрацю та взаємодію між Україною та Вселенським патріархатом.
   У соборі Святої Софії у Києві 15 грудня відбувся Об'єднавчий собор православних церков України. На ньому духовенство УПЦ Київського патріархату, УПЦ Московського патріархату та Української автокефальної православної церкви створили єдину помісну Православну церкву України, ухвалили її статут і обрали предстоятеля - митрополита Київського і всієї України Епіфанія.

   
З посиланням на укрінформ
П'ятниця,
04 січня
2019 року
   Польща пропонує розширити "нормандський формат" і призначити посла генсека ООН щодо України

   Інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Міністр закордонних справ Польщі Яцек Чапутович запропонував призначити спеціального посла генерального секретаря ООН з питань України.
   Про це пише Європравда з посиланням на Handelsblatt.
   "Я пропоную призначити спеціального посланника Генерального секретаря ООН для України. Я думаю, що до так званого нормандського формату (Німеччина, Франція, Україна, Росія) повинні приєднатися США і ЄС. Німеччина і Франція, можливо, вважають, що вони представляють Європу, але, на нашу думку, так не є", - переконаний Чапутович.
   "Нас можуть представляти лише європейські установи, в цьому випадку Верховний представник (ЄС з питань зовнішньої політики та політики безпеки. - Ред.), а не інші країни", – зазначив дипломат.
   Раніше в Німеччині анонсували відновлення діалогу в "нормандському форматі" в січні на рівні радників лідерів країн. Остання зустріч у такому форматі відбулася 11 грудня.

   
З посиланням на уніан
Четвер,
03 січня
2019 року
   Перші дні виборчої кампанії-2019: на авансцені — легка артилерія і комік

   Інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Є перший кандидат в Президенти, ЦВК скоротило виборчі дільниці, а Володимир Зеленський став темою №1 у соціальних мережах
31 грудня офіційно стартувала президентська передвиборча кампанія. Те, що старт перегонів прийшовся на новорічні свята, зумовило не надто велику активність кандидатів – черг під Центрвиборчкомом немає, прогнозовані лідери перегонів заяв про висування ще не подавали і подати не могли.
   Втім, кілька важливих подій за три перші дні передвиборчої кампанії усе ж таки відбулось. Приміром, вже є перший “офіційний”, тобто зареєстрований ЦВК кандидат в Президенти. Є і другий, поки що не “офіційний”, бо ж документи не подавав, але дуже відомий не лише в політичних колах діяч, на «президентське» рішення якого чекали. А поки решта кандидатів визначаються, ЦВК міняє деякі правила проведення виборів.
   Отже, що ж відбулось за перші три дні передвиборчої кампанії?

   1. Володимир Зеленський таки піде в президенти
   В новорічну ніч лідер студії “Квартал 95” Володимир Зеленський заявив про наміри балотуватись в президенти України. Зробив він це в прямому ефірі телеканалу 1+1 в перерві між частинами його авторського шоу “Вечірній квартал”. (Те, як, коли і замість чого це було показано по ТБ, ми свідомо тут не пишемо. – Ред.) Якщо раніше усі ми не могли побачити реальну картину політичних вподобань українців, адже в усіх соціологічних опитуваннях фігурували “неполітики” і Зеленський, і Вакарчук, а в “парламентських” списках – партія-фантом “Слуга народу”, то тепер, ймовірно, картина стане зрозумілішою.
Заява Зеленського сильно схвилювала частину свідомих українців – мовляв, Зеленський в разі приходу в політику буде відстоювати не інтереси держави, а інтереси олігарха Ігоря Коломойського. Крім того, Зеленського усі ми знаємо, а його команду – ні. Тобто – будемо реалістами – він фактично під своїм ім’ям проведе в політику не тих, хто згідно з закликом кандидата, досі не мав до неї жодного стосунку, а цілком ймовірно тих, на кого йому покажуть – тобто і політиків, і корупціонерів, і брехунів, і популістів?
   Критиків Зеленського дуже зачепило й те, що сам комік виголошував промову о 23.55, коли канал традиційно мав би транслювати новорічне звернення чинного президента України. Така неповага навіть не до особи президента, а до інституту президентства, не показала ймовірного кандидата на цю посаду в хорошому світлі.

   2. ЦВК закрило усі виборчі дільниці в Росії
   31 грудня ЦВК дослухалась до рекомендації Міністерства закордонних справ України і своїм рішенням ліквідувала виборчі дільниці на території Російської федерації. Можна припустити, що такий крок є наслідком видворення з Росії 13 українських консулів весною 2018-го. Тоді ж в українському МЗС попереджали, що це призведе до “додаткового навантаження в роботі тих українських дипломатичних представників, які продовжують працювати в Росії”.
   Щоправда, українських виборчих дільниць в РФ було лише п’ять – в дипломатичних представництвах України в Москві, Санкт-Петербурзі, Ростові-на-Дону, Єкатеринбурзі та Новосибірську. Натомість ЦВК розширила межі своїх дільниць на територіях посольств України в Грузії, Казахстані та Фінляндії. Тепер, відповідно, за цими дільницями закріплені не лише межі цих держав, а й низки областей РФ.
   Ця новина викликала обурення серед низки кандидатів, яких вважають «проросійськими», а один з таких – Вадим Рабінович пригрозив подати на ЦВК до суду.
«За різними оцінками, сотні тисяч наших громадян перебувають у Росії. Хто на заробітках, хто з інших причин. І ось влада позбавляє їх права голосу. Це неконституційно і протизаконно. Це частина майбутніх маніпуляцій на виборах. Я подаю в суд на це рішення», – написав на своїй сторінці у Facebook Рабінович.
   Щоправда, стосовно “сотень тисяч наших громадян в Росії, яких влада позбавляє права голосу”, пан Рабінович відверто злукавив. Приміром, на минулих виборах – до парламенту, в 2014 році, – на дільниці в Москві проголосувало лише 536 українців, а всього – трохи більше тисячі виборців. До сотень тисяч – далекувато…. Не можна назвати закриття українських дільниць в Росії великим ударом по позиціях проросійських партій – на тих-таки парламентських виборах – 2014 в Москві перемогла далеко не проросійська партія “Самопоміч”.

   3. Першим кандидатом на посаду президента став Ігор Шевченко
   Ще 31 грудня минулого року, тобто у перший же день передвиборчої компанії, в ЦВК заніс необхідні для реєстрації документи перший кандидат у президенти. Ним став самовисуванець Ігор Шевченко – екс-міністр екології та природних ресурсів в постмайданівському уряді Яценюка. Журналісти програми “Гроші” ще в 2015 році провели розслідування, за результатами якого виявилось що новоспечений кандидат в президенти має тісні стосунки з екс-регіоналом, якого звинувачують у привласненні прибутку “Укргазвидобування”, а нині нардепом-утікачем Олександром Онищенком. Ігор Шевченко, нібито, будучи очільником мінприроди лобіював інтереси Онищенка – зокрема, таку думку висловив у себе на Facebook політолог Кирило Сазонов.
В 2015 році одразу після звільнення Шевченка з посади міністра, Генпрокуратура відкрила справу проти нього за підозрою в корупції. Якщо конкретніше, то під час перебування на посаді міністра, Шевченко нібито неодноразово покидав територію України на чартерних літаках, які ніби-то належать Олександру Онищенку, що, на думку прокуратури, вказувало на конфлікт інтересів і було порушенням статті 28 Закону України “Про запобігання корупції”. Втім, в березні 2016 року суд закрив справу проти Ігора Шевченка.
   Іншої думки про Шевченка автори статті про нього у вітчизняній “Вікіпедії”. Там навпаки, Шевченко виступає вже в ролі антикорупціонера. “Відразу після призначення Шевченко звільнив усіх заступників міністра, начальників департаментів і керівників Держекоінспекції та Держгеонадр, причетних до корупції, ліквідував в міністерстві всі (!!!) корупційні схеми, повернув в держвласність понад 20 родовищ нафти і газу, вкрадених спільниками Януковича”, – йдеться в статті, автори якої, схоже, аж надто перестарались в рекламі екс-міністра. Нагадаємо, авторами “Вікіпедії може бути будь-хто, в тому числі самі політики або їхні прес-служби…
   Під кінець 2018 року Ігор Шевченко потрапив в черговий скандал. Екс-міністр взяв участь у праймеріз, організованому партією “Сила людей” (щоб балотуватись вже з підтримкою партії), і навіть виграв внутрішньопартійні вибори, проте партія згодом зняла Шевченка з переліку потенційних кандидатів в президенти від партії. Хто з ким і про що там домовлявся – нам не відомо. Втім, офіційно причина – в нібито порушенні Шевченком статутних документів партії, які передбачають, що учасник праймеріз в якості реклами може використовувати лише дебати та особисті зустрічі з членами партії, в той час як Ігор Шевченко розвісив білборди зі своїм зображенням. 

   
З посиланням на укрінформ
Середа,
02 січня
2019 року
   Великобританія та Канада взяли на себе роль контактного посольства НАТО в Україні

   Інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Посольства Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, а також Канади відсьогодні, з 1 січня, спільно перебирають на себе роль контактного посольства НАТО в Україні.
   Відповідне рішення було ухвалене в Альянсі.
   Раніше, у 2015-2018 роках, роль контактного посольства НАТО в України виконувало посольство Литви.
   Як повідомлялося, у грудні британський посол Джудіт Гоф висловила переконання в ефективності партнерства Британії та Канади у новій ролі в Україні.
   "Ми дійсно з нетерпінням очікуємо на співпрацю з нашими партнерами з Канади, щоб продовжувати належну роботу посольства Литви", - сказала Гоф.
   За словами посла, Британія продовжує підтримувати політику відкритих дверей Альянсу і підтримує Україну за допомогою різних трастових фондів.

   
З посиланням на уніан
©  Україна
     м.Київ
     2015 р. - 2019 р.