ПОДІЇ ЗА КОРДОНОМ

Четвер,
18 жовтня
2018 року
    Верховна Рада ввела кримінальну відповідальність за незаконний перетин держкордону

   З посиланням на уніан інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Верховна Рада України ухвалила закон про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо відповідальності за незаконне перетинання державного кордону України (№7017).
   За це рішення проголосували 243 із 343 народних депутатів, зареєстрованих у сесійній залі.
   Законом Кримінальний кодекс України доповнюється статтею 332-2 «Незаконне перетинання державного кордону України».
   Встановлюється, що перетинання державного кордону України з метою заподіяння шкоди інтересам держави або особою, якій заборонено в’їзд на територію України, або представниками підрозділів збройних сил чи інших силових відомств держави-агресора у будь-який спосіб поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості, карається позбавленням волі на строк до 3 років.
   Ті самі дії, вчинені повторно або групою осіб, караються позбавленням волі на строк від 3 до 5 років. Вчинення цих дій у поєднанні з насильством або із застосуванням зброї каратиметься позбавленням волі на строк від 5 до 8 років.
   Крім того, у Кримінальному процесуальному кодексі України законом встановлюється, що слідчі органів безпеки здійснюють досудове розслідування злочинів, передбачених цією статтею Кримінального кодексу України.
   Цей закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування.
   Водночас, Головне юридичне управління Апарату ВР у своїх зауваження до законопроекту, зокрема, відзначає те, що у статті 332-2 Кримінального кодексу України пропонований так званий формальний склад злочину, а саме перетинання державного кордону України з метою заподіяння шкоди інтересам держави.
   «Єдиною відмінністю між складом адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 204-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення та частиною першою нової статті 332-2 Кримінального кодексу України, буде мета вчинення такого діяння. За відсутності означеної мети відповідні діяння кваліфікуватимуться як адміністративне правопорушення. При цьому довести наявність чи відсутність ознак суб’єктивної сторони складу злочину в діях особи без заходів оперативно-розшукової діяльності на практиці буде досить складно», - йдеться у тексті.
   Зауважується, що неможливість виявлення та фіксації наявності в діях особи таких спеціальних ознак є неприйнятним у контексті індивідуальної юридичної відповідальності та презумпції невинуватості.
   Разом з тим, зазначили у Головному юридичному управлінні, використання у тексті законопроекту формулювання «заподіяння шкоди інтересам держави» для визначення об’єктивної сторони складу злочину є «неприпустимим, оскільки має досить загальний характер та потребує конкретизації для недопущення довільного тлумачення».
   «Такий законодавчий підхід з удосконалення питань кримінально-правової відповідальності не враховує приписи статті 8 Конституції України щодо принципу верховенства права, а також правові позиції Конституційного суду України, який дійшов висновку, що визначальними елементами верховенства права є принципи рівності і справедливості, правової визначеності, ясності і недвозначності правової норми, оскільки інше не може забезпечити її однакове застосування, не виключає необмеженості трактування у правозастосовній практиці неминуче призводить до сваволі», - зазначають в управлінні.
   Принцип правової визначеності означає, що «обмеження основних прав людини та громадянина і втілення цих обмежень на практиці допустиме лише за умови забезпечення передбачуваності застосування правових норм, встановлюваних такими обмеженнями». «Тобто, обмеження будь-якого права повинно базуватися на критеріях, які дадуть змогу особі відокремлювати правомірну поведінку від протиправної, передбачати юридичні наслідки своєї поведінки», - йдеться у тексті.
Середа,
17 жовтня
2018 року
   США мають переглянути співпрацю з РФ у космосі – екс-радник глави Пентагону

   З посиланням на укрінформ інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Попри взаємозалежність між США і Росією в космічній галузі, Вашингтону все ж необхідно переосмислити взаємодію в цій сфері з огляду на агресію РФ у світі.
   Таке переконання висловив колишній високопосадовець Пентагону, а нині директор аналітичного Центру Байдена при Пенсильванському університеті Майкл Карпентер.
   "Я думаю, через агресивні дії Росії у світі існує необхідність переоцінки того, наскільки тісним має бути співробітництво з РФ у майбутньому в космічній та інших галузях", - підкреслив експерт.
   Він визнав, що зараз США дуже залежать від Росії в космічних програмах, так само як і РФ від Сполучених Штатів, і це не змінюється впродовж тривалого часу. "Думаю, ми повинні це переосмислити", - зауважив Карпентер.
   У цьому зв'язку він підкреслив, що США мають розвинути власні можливості запуску космічних ракет. "Це абсолютно необхідно", - зазначив він.
   Крім того, колишній радник глави Пентагону погодився, що, з огляду на нові геополітичні реалії, створюються нові перспективи для взаємодії США і України. "З урахуванням ролі Росії у світі, я думаю, з'явилося багато можливостей для співпраці з Україною і з українською оборонною промисловістю, яка має значні спроможності в окремих нішах", - підкреслив Карпентер.
Вівторок,
16 жовтня
2018 року
   РПЦ вирішила повністю розірвати відносини з Константинополем

   З посиланням на укрінформ інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   На засіданні синоду РПЦ у Мінську було прийнято «Заяву Священного синоду» у зв'язку з рішенням Константинопольського Патріархату почати процес надання автокефалії Українській Церкві - подальше перебування в євхаристичному спілкуванні з ним визнано неможливим.
   Про це повідомляється на сайті Московського патріархату.
   "Відтепер і аж до відмови Константинопольського Патріархату від прийнятих ним антиканонічних рішень для всіх священнослужителів Російської православної церкви неможливе співслужіння з кліриками Константинопольської Церкви, а для мирян — участь у таїнствах, що здійснюються в її храмах", — йдеться в документі.
   У Заяві рішення Вселенського Патріархату, зокрема, засуджуються як, нібито, "спілкування з розкольниками і особами, яким оголошено анафему в іншій Помісній Церкві, з усіма висвяченими ними "єпископами" і "кліриками", посягання на чужі канонічні уділи».
   Засідання синоду РПЦ уперше відбулося за межами Росії і вперше в Білорусі.
   Як повідомлялося, 11 жовтня синод Вселенського патріархату прийняв рішення надати Томос про автокефалію православній церкви в Україні. Тепер у Києві має бути скликаний Собор за участю архієреїв УПЦ КП, УАПЦ, а також УПЦ МП, які звернулися до Вселенського патріарха з проханням про Томос. Собор здійснить церковне об'єднання, створивши єдину помісну УПЦ, і обере її предстоятеля.
   Після цього відбудеться отримання предстоятелем єдиної помісної автокефальної УПЦ Томосу як документа (грамоти).
   Предстоятель УПЦ Київського патріархату Філарет висловив переконання, що об'єднувальний архієрейський собор буде скликаний найближчим часом.
П'ятниця,
12 жовтня
2018 року
   Колишній депутат Держдуми озвучив причини ймовірного розпаду Росії

   З посиланням на уніан інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Депутат Держдуми РФ у 2007-2016 роках Ілля Пономарьов не сумнівається, що внутрішня політика Кремля неминуче призведе в майбутньому до розпаду Росії.
   Під час чату в "Главреді" він заявив, що причиною неминучої загибелі країни буде аж ніяк не втручання Москви у внутрішні справи інших країн.
   "На жаль, я вважаю, що чим далі, тим вища ймовірність розпаду Росії. Безумовно, я не в захваті від такої перспективи з точки зору російської людини, яка переймається за свою країну, ні з точки зору сусідів, яким після реалізації такого сценарію мало не здасться", - сказав екс-політик.
   За словами Пономарьова, Москва веде грабіжницьку політику щодо своїх регіонів, і це в підсумку спричинить крах Росії.
   "Однак причиною цього будуть не воєнні операції ПВК "Вагнер", а антинародна соціальна політика всередині країни, зубожіння простих людей і грабіжницька політика Москви щодо регіонів Росії", -підсумував спікер.
   Раніше Пономарьов заявляв, що головною жертвою президента РФ Володимира Путіна є сама Російська Федерація.
Четвер,
11 жовтня
2018 року
   У Раді Європи готують альтернативний бюджет у разі виключення Росії

   З посиланням на укрінформ інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   У Раді Європи у п'ятницю обговорять можливість фінансування та функціонування організації на випадок зупинення репрезентативних прав Росії.
   Про це заявив генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд.
   «Якщо стане очевидно, що Росія виходить (із РЄ – ред.), я негайно представлю бюджет, виходячи з факту, що ми не маємо цих грошей (внеску РФ – ред.). Я поінформую про це Комітет міністрів у п'ятницю», - сказав Ягланд.
   Наприкінці тижня генсек Ради Європи також порушить питання щодо застосування ст. 9 Статуту організації, що передбачає призупинення репрезентативних прав країни-члена, у даному випадку Росії.
   «Є правило, яке встановив Комітет міністрів: якщо країна-член не сплачує внески упродовж двох років, то застосовується ст. 9 (Статуту - ред.). Два роки минають у червні наступного року. На мою думку, Комітет міністрів не лише може застосувати ст. 9, а повинен її застосувати. Адже це буде повністю неприйнятно - мати країну-члена, яка не платить, але все ще перебуває тут», - заявив генсек Ради Європи.ї
   Як повідомлялося, у 2014 році після початку агресії проти України Рада Європи наклала санкції на російську делегацію в Парламентській асамблеї Ради Європі, включаючи позбавлення права голосу.
   Відтоді РФ припинила сплачувати внески до бюджету організації.
   У рамках осінньої сесії ПАРЄ, яка проходить 8-12 жовтня у Страсбурзі, у четвер генеральний секретар Ради Європи Ягланд відповідатиме на запитання парламентаріїв.
Середа,
10 жовтня
2018 року
   Президент Словаччини назвав захід проти РФ, який “справді працює”

   З посиланням на укрінформ інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Усі країни-члени Європейського Союзу, незважаючи на перманенту складність у виробленні спільної зовнішньополітичної лінії, займають спільну позицію щодо необхідності санкцій проти Росії за її агресію проти України.
   Про це заявив президент Словаччини Андрей Кіска під час спільної з президентами Австрії та Німеччини дискусії "Майбутнє Європи" у Віденському університеті, повідомляє кореспондент Укрінформу.
   "Одна річ справді працює, чому я був дійсно здивований – санкції проти РФ. Усі 28 країн погодилися, що Крим був анексований", - заявив Кіска, говорячи про спільну зовнішню політику ЄС.
   Президент Словаччини додав, що національний егоїзм у зовнішній політиці ЄС також має місце.
   Кіска наголосив, що Євросоюз – це "фантастичний проект, спрямований на забезпечення миру".
   За його словами, усі великі виклики сьогодення – від зміни клімату, фінансової кризи до міграції та тероризму – можна вирішувати лише спільно.
   Президент Словаччини переконаний, що наразі існує потреба у "сильних адвокатах Європейського Союзу – як на загальноєвропейському, так і на національному рівнях".
Вівторок,
09 жовтня
2018 року
   Синод Вселенського патріархату розпочався у Стамбулі

   З посиланням на укрінформ інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   У Стамбулі розпочалося засідання Синоду Вселенського патріархату.
   Про це повідомили у прес-службі Вселенського патріархату.
   "Ми не порушуємо усталені традиції, тому офіційно не повідомляємо порядок денний Синоду. Головні рішення будуть оприлюднені письмово. У нас немає традиції проведення прес-конференцій після прийняття рішень", - повідомили в прес-службі.
   Наразі порядок денний та розгляд у ньому українського питання не оприлюднено.
   Засідання Синоду відбуватимуться протягом трьох днів - з 9-10 години до 19-20 з півторагодинною перервою.
   Для висвітлення подій Синоду до Стамбула прибули журналісти провідних українських та закордонних ЗМІ.
   У прес-службі уточнили, що наступний Синод відбудеться 9-11 листопада.
   Як повідомлялося, Верховна Рада України 19 квітня підтримала звернення Президента Петра Порошенка до Вселенського патріарха Варфоломія про надання Томосу про автокефалію. Цю ідею також підтримало і керівництво Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви (УАПЦ).
   Синод Вселенського патріархату в Константинополі вже розпочав процедуру, необхідну для надання автокефалії новій українській церкві.
   У межах підготовки до надання автокефалії православній церкві в Україні Вселенський патріархат призначив своїми екзархами у Києві архієпископа Даниїла Памфилійського із США і єпископа Іларіона Едмонтонського з Канади. Вони перебували у Києві до 5 жовтня.
   Очікується, що Синод Вселенського патріархату 9-11 жовтня розгляне звіт екзархів Константинополя та прийме рішення про надання Томосу православній церкві в Україні.
Понеділок,
08 жовтня
2018 року
   В Україні стартують військові навчання "Чисте небо-2018" за участю американських літаків

   З посиланням на уніан інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   В Україні розпочинаються багатонаціональні військові навчання "Чисте небо 2018" (ClearSky2018) за участю американських літаків, що вже прибули до України.
   Про це на своїй сторінці у Facebook повідомляє Посольство України у США.
   Зокрема, у 12-денних багатонаціональних спільних навчаннях беруть участь 9 держав: Бельгія, Велика Британія, Данія, Естонія, Нідерланди, Польща, Румунія, США та Україна.
   Також сказано, що американський винищувач F-15C Eagles та транспортний літак C-130J Super Hercules, які представляють Національну гвардію військово-повітряних сил з Каліфорнії, вже прибули до України з метою участі у навчаннях.
   Взаємодія американських і українських сил відбувається в рамках програми партнерства командування збройних сил США на європейському континенті.
   "Навчання спрямовані на підвищення регіональних спроможностей щодо захисту суверенітету повітряного простору та зміцнення миру і безпеки шляхом вдосконалення співробітництва, взаємодії та взаємосумісності між партнерами по Альянсу та іншими союзниками в регіоні", - йдеться в повідомленні.
П'ятниця,
05 жовтня
2018 року
   Сенат США визнав Голодомор 1932-33 років геноцидом українського народу

   З посиланням на укрінформ інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Сенат США одностайним рішенням ухвалив двопартійну резолюцію, яка стала першим в історії правовим актом Конгресу США, де Голодомор 1932-33 років визнається геноцидом українського народу.
   Про це повідомляє у четвер Посольство України в США.
   "Так, зокрема, до постановляючої частини документа включено визнання Сенатом висновків Урядової комісії США щодо Голоду в Україні (від 22 квітня 1988 р.) про те, що "Сталін та його оточення вчинили у 1932-1933 рр. геноцид проти українців", - йдеться у повідомленні.
   Резолюція також засуджує систематичні порушення прав людини, у тому числі права на самовизначення та свободу слова, вчинені радянським урядом проти українського народу. Висловлюються найглибші співчуття жертвам, тим, хто пережив Голодомор, та їхнім родинам, а також міститься заклик до розповсюдження інформації з метою підвищення обізнаності у світі про штучну природу цієї трагедії, додали в посольстві.
   "Щиро вдячні Сенатові США та головним співавторам резолюції - співголовам Сенатського українського кокусу, сенаторам Роберту Портману та Річарду Дурбіну за це історичної ваги рішення. Резолюція стала результатом плідної взаємодії Посольства України в США, української громади Америки та друзів України в Сенаті США", - йдеться також у повідомленні.
   Проект подібної резолюції був також затверджений Комітетом із закордонних справ Палати представників Конгресу США і наразі очікує розгляду під час пленарного засідання, зазначили в дипустанові.
   Як повідомлялося, наприкінці вересня Комітет із закордонних відносин Сенату США затвердив та рекомендував до схвалення верхньою палатою американського парламенту резолюцію, в якій Голодомор 1932-1933 років визнається геноцидом українського народу.
   Раніше Президент Петро Порошенко високо оцінив зусилля української громади у США у питанні визнання Голодомору 1932-1933 років геноцидом українського народу.
   З 1 вересня, за 85 днів до Дня пам’яті жертв Голодомору, Україна і світ почали вшановувати загиблих під час геноциду 1932-1933 років українців.
Четвер,
04 жовтня
2018 року
   Голова СБУ розповів міністру Британії про план РФ щодо розхитування ситуації в Україні перед виборамиЧернівці готуються до фестивалю гуцульської культури

   З посиланням на уніан інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Україна і Велика Британія домовилися посилити співпрацю у сфері протидії розвідувально-підривній діяльності спецслужб Російської Федерації та кіберзагрозам.
   Як повідомляє прес-центр СБУ, відповідної угоди досягнуто сьогодні під час робочої зустрічі голови Служби безпеки Василя Грицака з міністром з питань безпеки Великої Британії Беном Воллесом, що відбулась в Києві.
   Зазначається, що під час зустрічі голова СБУ поінформував британського партнера про напрямки та характер російської гібридної агресії проти України. Грицак ознайомив Воллеса із розгорнутою спецслужбами РФ широкомасштабною операцією з дестабілізації суспільно-політичної ситуації в Україні напередодні виборів, а також спробами дискредитації нашої держави перед міжнародною спільнотою.
   «За результатами переговорів сторони досягли домовленостей про поглиблення двостороннього співробітництва у сфері протидії розвідувально-підривній діяльності російських спецслужб та кіберзагрозам», - інформує прес-центр СБУ.
   Грицак та Воллес також взяли участь у церемонії відкриття другого модуля навчальних курсів з проведення допитів з дотриманням основних прав людини, що проходить за підтримки британської сторони. Мета заходу: ознайомити співробітників СБУ із кращим досвідом та методикою британських правоохоронних органів у сфері проведення опитування очевидців та допитів свідків.
Середа,
03 жовтня
2018 року
   У Німеччині святкують День єдності

   З посиланням на укрінформ інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   3 жовтня 1990 року, відбулося об’єднання Федеративної Республіки Німеччина і Німецької Демократичної Республіки – епохальна подія не тільки в історії Німеччини, але й усієї Європи кінця ХХ століття.
Основою для об’єднання двох німецьких держав став Договір щодо остаточного урегулювання стосовно Німеччини (також його називають Договір «Два плюс чотири» – за кількістю країн, що його підписали: ФРН і НДР плюс Велика Британія, Франція, США і СРСР).
   Як відомо, після Другої світової війни територія Німеччини була розділена між країнами-переможницями (США, Велика Британія, Франція і СРСР) на чотири зони окупації – радянську, французьку, британську і американську. Згодом західні держави об’єднали управління своїх зон окупації в Тризонію. Східна частина Німеччини залишалася під управлінням СРСР. У травні 1949 року німецькі землі, що перебували в західній зоні окупації, об’єднались у Федеративну Республіку Німеччина. Разом з тим, Західний Берлін став автономним самоврядним містом. У відповідь на це в жовтні 1949 року в радянській зоні окупації була створена Німецька Демократична Республіка.
   У 1957 році ФРН ввела так звану «доктрину Хальштейна», яка передбачала автоматичний розрив дипломатичних відносин з будь-якою країною, що визнала НДР. Водночас, західна Німеччина категорично відкинула пропозиції східнонімецької боку про створення конфедерації німецьких держав. У відповідь на це НДР, заявила про свої наміри щодо контролю над Західним Берліном на тій підставі, що він перебуває «на їх території». Зрештою, у серпні 1961 року німецьку столицю роз’єднали так званим Берлінським муром, який до 9 листопада 1989 року слугував державним кордоном Німецької Демократичної Республіки з Західним Берліном.
   Процес об’єднання Німеччини став наслідком загальної кризи соціалістичного ладу, зокрема, гострої кризи в СРСР. В результаті об’єднання на території колишньої НДР було створено 5 нових земель (Мекленбург-Передня Померанія, Бранденбург, Саксонія, Саксонія-Анхальт і Тюрингія). Кордони земель ФРН не змінилися.
   Нова Німеччина стала членом ЄС і НАТО. Об’єднання Німеччини відбулось за канцлерства Гельмута Коля, який доклав чимало зусиль і виявив неабияку рішучість і наполегливість, аби Німеччина стала єдиною. За це він назавжди увійшов в історію як «канцлер єдності». «Шанси, що все закінчиться мирно, і не проллються ріки крові, були п’ятдесят на п’ятдесят», – згадував згодом Коль.
Вівторок,
02 жовтня
2018 року
   Ватикан в ООН закликав до миру в Україні

   З посиланням на укрінформ інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   У світі необхідно підвищувати поінформованість про конфлікт в Україні, що сприятиме його мирному розв’язанню.
   Таку думку під час виступу на Генеральній асамблеї ООН у Нью-Йорку висловив Секретар зі зв’язків із державами Ватикану Пол Річард Галагер, повідомляє кореспондент Укрінформу.
   “Існує потреба пропагувати справжню громадську обізнаність стосовно чинних конфліктів з метою їх мирного вирішення, особливо в Україні, Лівії та ЦАР”, - сказав Галагер.
   Він також закликав міжнародну спільноту докласти зусиль до завершення громадянської війни у Сирії.
   “На Близькому сході світова спільнота повинна адекватно й негайно відреагувати на різносторонній політичний та дипломатичний тиск, а також насильство разом із різноманітними гуманітарними викликами, особливо у Сирії”, - зазначив глава зовнішньополітичного відомства Ватикану.

Понеділок,
01 жовтня
2018 року
    Меркель виступає за створення Радбезу ЄС

   З посиланням на укрінформ інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Канцлер ФРН Ангела Меркель виступає за створення Ради Безпеки Європейського Союзу на ротаційній основі.
   Мета такого кроку - зміцнення дієздатності і формування нового порядку в питаннях зовнішньої політики, заявила канцлер у неділю в баварському Оттобойрені, передає DW.
   Зовнішня політика, що постійно грунтується на єдиній думці, не може бути розумним рішенням у майбутньому, зазначила Меркель. Зокрема, канцлер вказала на труднощі при ухваленні рішень про санкції щодо Росії. Раніше за припинення принципу єдиної позиції при винесенні рішень висловився глава Єврокомісії Жан-Клод Юнкер.
   Ідея створення Ради безпеки ЄС була вперше висловлена в рамках німецько-французьких міжурядових консультацій у червні 2018 року. Передбачалося, що в цьому органі можуть бути представлені не всі 27 країн - членів ЄС одночасно. Ротаційна основа означає або постійну присутність в органі основних країн ЄС - наприклад, Німеччини чи Франції (при цьому інші держави братимуть участь по черзі), або обмеження у визначенні зовнішньої політики Євросоюзу для його основних членів.

©  Україна
     м.Київ
     2015 р. - 2018 р.