РЕЛІГІЯ

П´ятниця,
25 травня
2018 року
   25 травня Православна Церква вшановує пам'ять святителя Єпіфанія, єпископа Кіпрського

   З посиланням на уніан інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Про життя святителя Єпіфанія відомо вкрай мало. Вважається, що за походженням він був фінікійцем, отримав освіту в будинку багатого іудея.
   Після смерті свого вчителя він прийняв християнство і зник у Єгипті. Повернувшись у Палестину, він став учнем авви Іларіона.
   Після тривалих аскетичних вправ Єпіфаній переселився на Кіпр і в 367 році був поставлений єпископом Саламіна.
   В 403 році слідуючи рекомендаціям Феофіла Олександрійського він відправився в Константинополь, щоб викрити святителя Іоанна Златоуста в оригенізмі, але після особистої зустрічі переконався в хибності звинувачень і політичній підоснові задумів Феофіла.
   Відправившись на Кіпр, святитель помер під час морського переходу недалеко від узбережжя острова.
   Згідно патеричній історії, він став єпископом у шістдесят років і святительствував п'ятдесят п'ять років, померши на сто шістнадцятому році життя.

   Тропар
   Боже отец наших, творяй присно с нами по Твоей кротости, не отстави милость Твою от нас, но молитвами их в мире управи живот наш.
Четвер,
24 травня
2018 року
   24 травня - день пам'яті святих рівноапостольних Мефодія і Кирила, учителів словенських

   З посиланням на уніан інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Святі рівноапостольні первоучителі й просвітителі слов'янські, брати Кирило і Мефодій походили зі знатної і благочестивої сім'ї, що жила в грецькому місті Солуні.
   Святий Мефодій був старшим із семи братів, святий Костянтин, саме так звали святого Кирила до прийняття чернецтва — наймолодшим. Святий Мефодій був спочатку у військовому званні і був правителем в одному з підлеглих Візантійській імперії слов'янських князівств. Пробувши там близько десяти років, святий Мефодій прийняв потім чернецтво в одному з монастирів на горі Олімп у Малій Азії.
   Святий Костянтин з малих років відрізнявся великими здібностями і вчився разом з малолітнім імператором Михайлом у кращих учителів Константинополя, зокрема у Фотія, майбутнього патріарха Константинопольського. Після закінчення навчання, святий Костянтин прийняв священний сан і був призначений хранителем патріаршої бібліотеки при храмі святої Софії, але незабаром покинув столицю і таємно пішов у монастир. Повернений у Константинополь, він був призначений вчителем філософії у вищій Константинопольській школі.
   Через деякий час, святий Костянтин прийшов до свого брата на Олімп, проводячи час у безперервній молитві і читанні творінь святих отців. Невдовзі імператор визвав обох святих братів з монастиря і відправив їх до хазарів для євангельської проповіді. На шляху вони зупинилися на деякий час у місті Корсуні, готуючись до проповіді. Там святі брати дивовижним чином знайшли мощі священномученика Климента, папи Римського.
   Після цього вони відправились до хазарів, проповідуючи Євангельське вчення. На шляху додому брати знову відвідали Корсунь і, взявши там мощі святого Климента, повернулися в Константинополь. Святий Костянтин залишився в столиці, а святий Мефодій здобув ігуменство в невеликому монастирі, неподалік від гори Олімп, де він трудився раніше.
   Невдовзі прийшли до імператора посли від моравського князя Ростислава з проханням надіслати в Моравію вчителів, які могли б проповідувати на рідній для слов'ян мові. Імператор викликав святого Костянтина, який з постом і молитвою взявся за новий подвиг. За допомогою свого брата, святого Мефодія, він склав слов'янську азбуку і переклав на слов'янську мову книги, без яких не могло звершуватися богослужіння: Євангеліє, Апостол, Псалтир і вибрані служби. Після завершення перекладу святі брати відправилися в Моравію, де були прийняті з великою честю, і стали вчити богослужінню на слов'янській мові.
   Німецькі єпископи, які перебували в Моравському царстві, із заздрості успіхам святих Кирила і Мефодія звернулися в Рим. Святі брати були покликані в Рим для вирішення цього питання. Взявши із собою мощі святого Климента, папи Римського, святі Костянтин і Мефодій відправилися в Рим. Дізнавшись про те, що святі браття несуть із собою святі мощі, папа Андріан з кліром вийшов їм назустріч.
   Святі брати були зустрінуті з пошаною, папа Римський затвердив богослужіння на слов'янській мові. Знаходячись у Римі, святий Костянтин захворів і незабаром прийняв схиму з іменем Кирило. Через 50 днів після прийняття схими, 14 лютого 869 року, рівноапостольний Кирило помер у віці 42 років. Папа наказав покласти мощі святого Кирила в церкві святого Климента, де від них стали звершуватися чудеса. Після смерті святого Кирила папа, виконуючи прохання слов'янського князя Коцела, послав святого Мефодія в Паннонію, висвятивши його в архієпископа Моравії і Паннонії.
   У Паннонії святий Мефодій разом зі своїми учнями продовжував розповсюджувати богослужіння, писемність і книги на слов'янській мові. Двічі у святого Мефодія і німецьких єпископів виникали суперечки, аж до тюремного ув'язнення першого. У черговий раз святитель Мефодій був викликаний до Риму, але виправдався перед папою і був знову повернутий у столицю Моравії — Велеград.
   Святитель передбачив день своєї смерті і помер 6 квітня 885 року у віці близько 60 років. Святитель був похований у соборній церкві Велеграда.

   Тропар
   Яко апостолом единонравнии и словенских стран учителие, Кирилле и Мефодие богомудрии, Владыку всех молите, вся языки словенския утвердити в Православии и единомыслии, умирити мир и спасти души наша.
Середа,
23 травня
2018 року
   23 травня - день пам'яті апостола Симона Зилота (Кананіта) (І ст.)

   З посиланням на уніан інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Симон Зилот був одним з 12-ти апостолів Христових. За переказами, перше диво, створене Спасителем, - перетворення води на вино у Кані Галіллейській - відбулося саме в його будинку.
   Здивований Симон всім серцем увірував в Господа як обітованого Месію і пішов за Ним, залишивши майно та родичів. За це його стали називати «Кананітом», або "зилотом", - тобто «ревнителем» - у перекладі з єврейської та грецької.
   Цей апостол проповідував Слово Боже у Юдеї, Єгипті, Лівії, Киринеї. Як і багато інших учнів Христових, він прийняв мученицьку смерть від рук язичників. Це сталося в Абхазії.
   У 19-му столітті на місці подвигів апостола, поблизу Іверської гори, був споруджений Новоафонський монастир Симона Кананіта.
Вівторок,
22 травня
2018 року
   Християни східного обряду святкують "весняного" Миколая

   З посиланням на укрінформ інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Сьогодні -  день перенесення мощей святого Миколая-чудотворця в італійське місто Барі.
Святий Миколай вважається «старшим серед усіх святих», «скорим помічником».
   Саме святий Миколай, за народними повір’ями, витягає селянського воза з болота, зберігає посіви від граду, рятує подорожнього від смерті, є покровителем скотарів, свійської худоби і диких звірів.
   Хоч «весняний» Миколай і не такий урочистий, як «зимовий», але й він шанувався православним людом і був позначений деякими цікавими обрядодіями.
   Найурочистіше його відзначали гуцули, влаштовуючи «полонинський хід» – вигонили тварин на полонини. Там старший чабан розпалював «живий огонь», який мав горіти до кінця сезону, себто до глибокої осені, коли полонинський хід повертався на зимове стійбище. На Херсонщині в цей день наймали робітників («строкачів») аж до Покрови (14 жовтня). На Поділлі в піч клали шматок заліза, щоб «вовки не брали худобу».
   На Миколая суворо заборонялося працювати, щоб не було посухи. Існувало чимало примовок і прислів’їв про цей день: «До Миколи не буде літа ніколи», «Держи сіно до Миколи – не побоїшся зими ніколи», «Як не вбачиш до Миколи колосу, то буде плачу й голосу».
Понеділок,
21 травня
2018 року
   21 травня – день пам'яті святого апостола та євангеліста Іоанна Богослова

   З посиланням на уніан інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Святий апостол і євангеліст Іоанн Богослов був сином Зеведея і Саломії - дочки святого Обручника Йосифа. Одночасно зі своїм старшим братом Яковом він був покликаний Господом Ісусом Христом до числа Своїх учнів на Генісаретському озері.
   Покинувши батька свого Зеведея в човні, який займався рибальством, обидва брати пішли за Господом. Господь особливо любив апостола Іоанна за його досконалу беззлобність і незайману чистоту.
   Після свого покликання святий Іоанн не розлучався з Господом, він був одним з трьох учнів, яких Господь особливо наблизив до Себе. Він був присутній при воскресінні дочки Іаїра і при Преображенні Господа на Фаворі. Під час Таємної Вечері він лежав поруч з Господом і за знаком апостола Петра схилився на груди Спасителя, щоб запитати про ім'я зрадника.
   Апостол Іоанн слідував за Господом, коли Його, зв'язаного, вели із саду Гетсиманського на суд беззаконних первосвящеників Анни і Каіафи. Він знаходився у дворі архієрейському при допитах свого Божественного Вчителя і невідступно слідував за Ним по Хресному шляху, співчуваючи Йому всім своїм серцем. Біля підніжжя Хреста він плакав разом з Божою Матір'ю і почув звернені до неї з висоти Хреста слова Розп'ятого Господа: «Жінко, це син Твій» і до нього: «Ось Мати твоя».
   З цього часу Іоанн як люблячий син, дбав про Пресвяту Діву Марію і служив Їй аж до Її Успіння, нікуди не відлучаючись з Єрусалиму. Після Успіння Божої Матері апостол Іоанн, за жеребом, попрямував у Ефес і інші Малоазійські міста для проповіді Євангелія, взявши із собою свого учня Прохора.
   Під час подорожі піднялася сильна буря, і корабель потонув. Всі мандрівники були викинуті на сушу, крім одного тільки апостола Іоанна, який залишився в безодні морській. Прохор гірко ридав, втративши свого духовного отця і наставника, і пішов до Ефесу сам. На чотирнадцятий день шляху він стояв на березі моря і побачив, що хвиля викинула на берег людину. Підійшовши до нього, він впізнав апостола Іоанна, якого Господь зберігав живим, незважаючи на те, що він провів чотирнадцять днів у морській безодні.
   Перебуваючи в Ефесі, апостол Іоанн невпинно проповідував язичникам про Христа. Проповідь його супроводжувалася численними і великими чудесами, так, що кількість віруючих зростала з кожним днем. У цей час почалося гоніння на християн, які почав імператор Нерон. Апостол Іоанн був відведений у кайданах на суд у Рим.
   За сповідання своєї полум'яної віри в Господа Ісуса Христа апостол Іоанн був засуджений до смерті, але збережений живою силою Божою: він випив запропоновану йому чашу зі смертельною отрутою і залишився неушкоджений.
   Таким самим чином він вийшов неушкодженим з котла з киплячим маслом, в який був посаджений за наказом мучителя. Після цього апостол був засланий в ув'язнення на острів Патмос, де прожив багато років. По дорозі до місця заслання апостол Іоанн здійснив багато чудес, і, коли він прибув на острів Патмос, його проповідь, яка супроводжувалася дивовижними чудесами, привернула до нього всіх жителів острова.
   Апостол просвітив світлом Євангелія більшу частину жителів, вигнав численних бісів, які перебували в ідольских храмах, зцілив безліч хворих. На острові Патмос апостол Іоанн пішов зі своїм учнем Прохором на пустельну гору, де здійснив триденний піст і молитву, після чого гора затряслася і загримів грім. Прохор у страсі впав на землю. Апостол підняв його і наказав записувати слова, які він буде проказувати.
   Так близько 96 року була написана Книга Одкровення святого апостола Іоанна Богослова. У цій книзі розкриті таємниці майбутнього Церкви та кінця світу. Після тривалого заслання апостол Іоанн отримав свободу і повернувся в Ефес, де він продовжив свою діяльність, навчаючи християн остерігатися єресей, які постійно виникали. Близько 95 року апостол Іоанн написав в Ефесі Євангеліє.
   Він наказав усім християнам любити Господа, і один одного і цим виконати закон Христовий. Апостол Іоанн прожив на землі більше 100 років, залишившись єдиною живою людиною, яка бачила Ісуса Христа під час Його земного життя. Коли настав час відходу апостола Іоанна в загробний світ, він вийшов за межі Ефесу із сімома своїми учнями і наказав викопати для себе в землі хрестоподібну труну, в яку ліг, сказавши учням, щоб вони засипали його землею.
   Учні з плачем поцілували свого улюбленого апостола і виконали те, що він сказав. Вони закрили обличчя його платом і закопали могилу. Дізнавшись про це, решта учнів апостола прийшли до місця його поховання та розкопали могилу, але не знайшли в ній тіла апостола, по особливому розсуду Божому переселеного в загробний світ.
   Щороку з могили святого апостола Іоанна, у травні виступав тонкий прах, який віруючі збирали і зцілювалися від хвороб душевних і тілесних.

   Тропар
   Апостоле, Христу Богу возлюбленне, ускори избавити люди безответны, приемлет тя припадающа Иже падша на перси приемый. Егоже моли, Богослове, и належащий облак языков разгнати, прося нам мира и велия милости.
П´ятниця,
18 травня
2018 року
   18 травня православні моляться перед образом Пресвятої Богородиці "Невипивана чаша"

   З посиланням на уніан інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Явління образу сталося в 1878 році.
   Одержимий недугою пияцтва селянин Єфремовського повіту Тульської губернії, заслужений відставний солдат пропивав усе, що знаходив у своєму будинку, і практично дійшов до жебрацького стану.
   Від непомірного пияцтва у нього віднялися ноги, але пити він не переставав. І ось, цьому зовсім вже занепавшому чоловікові одного разу уві сні з'явився старець, який звелів іти в монастир міста Серпухова і відслужити перед іконою Божої Матері «Невипивана Чаша» молебень, після чого він буде зцілений від згубної недуги.
   Без копійчини в кишені, не володіючи ногами, селянин не ризикнув вирушити в подорож. Але святий старець з'явився йому вдруге, втретє і вже настільки грізно наказав виконати повеління, що нещасний п'яниця негайно відправився в дорогу, долати яку йому довелося йдучи на четвереньках.
   Прийшовши в монастир, він розповів про свої сновидіння. Стражденний попросив відслужити молебень. Але ніхто в монастирі не знав ікони Божої Матері з такою назвою.
   Тоді комусь прийшла думка: а чи не та це ікона Богородиці, яка висить в проході з храму в ризницю з зображенням чаші. І яке ж було здивування всіх, коли на зворотному боці ікони дійсно побачили напис: «Невипивана Чаша». Знаменно було і те, що, поглянувши на ікону преподобного Варлаама, учня святителя Московського Олексія, селянин відразу ж впізнав того старця, який з’являвся йому уві сні.
   З Серпухова він повернувся цілком здоровим. Звістка про дивовижне прославлення ікони Божої Матері швидко поширилася не тільки в Серпухові, але і по всій Росії.
   Одержимі пристрастю пияцтва, їх рідні і близькі поспішали до чудотворної ікони з молитвою про зцілення від недуги, і багато, дуже багато людей, приходило вже для того, щоб подякувати Богородиці за Її милість.
   В даний час у відродженому Серпуховському Висоцькому монастирі щонеділі по закінченні Божественної літургії звершується молебень з акафістом і водоосвяченням, за яким поминають імена тих, хто страждає пияцтвом.

   Тропар
   Днесь притецем вернии к Божественному и пречудному образу Пресвятыя Богоматери, напояющей верных сердца небесною Неупиваемою Чашею Своего милосердия и людем верным чудеса показующей. Яже мы видяще и слышаще духовно празднуем и тепле вопием: Владычице премилостивая, исцели наша недуги и страсти молящи Сына Твоего Христа Бога нашего спасти души наша.
Четвер,
17 травня
2018 року
   Сьогодні православні святкують Вознесіння Господнє

   З посиланням на уніан інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   У четвер 17 травня православні християни відзначають велике двунадесяте свято Вознесіння Господнє.
   Цього дня віруючі згадують вознесіння воскреслого Іісуса Христа в Царство Отця Свого Небесного, яке відбулося на горі Оливна у присутності апостолів та Матері Божої.
   Згідно з Євангеліями і книгою Діянь, після Свого Воскресіння Христос протягом сорока днів являвся апостолам і говорив про Царство Боже.
   В останній день Свого земного перебування Він зібрав апостолів у Єрусалимі та звелів їм не розходитися, сказавши, що через кілька днів на них зійде Дух Святий.
   На горі Оливна Господь дав останні обітниці Своїм учням, у тому числі про Своє друге пришестя, а потім, піднявши руки, благословив їх.
   У момент благословення Він став віддалятися від них і підноситися на небо, сховавшись у хмарі. Учні поклонилися Господу, який вознісся, і ще довго продовжували стояти і дивитися на небо.
   Тоді з'явилися перед ними два ангели в білих одежах і сказали: «Мужі галілейські! Що ви стоїте і дивитеся на небо? Сей Іісус, узятий од вас на небо, знову прийде таким же чином, як ви бачили Його сходження на небо».
   Після цього учні Христа повернулися до Єрусалима і залишалися там усі разом, чекаючи зішестя Святого Духа, що й сталося через десять днів.
Середа,
16 травня
2018 року
   16 травня Православна Церква вшановує образ Пресвятої Богородиці "Печерської"

   З посиланням на уніан інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   На цій іконі зображена Божа Матір з предстоящими преподобними Антонієм та Феодосієм Печерськими.
   Пресвята Богородиця сидить на троні, з короною на голові.
   Свої руки Вона покладає на коліноприклонних преподобних Антонія і Феодосія. На колінах у Божої Матері - Богонемовля, яке благословляє обома руками.
   Обабіч трону стоять схилені ангели.

   Тропар
   Днесь светло торжествует Печерская обитель и радуется явлением образа Богоматере безмерный лик Печерских отцев, с нимиже и мы непрестанно вопием: радуйся, Благодатная, Печерская похвало.
Вівторок,
15 травня
2018 року
   Духовна скарбниця Святої Гори: про радощі та печалі, й коли вони не є гріховними

   З посиланням на уніан інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   В жизни каждого человека случается немало поводов, наполняющих сердца радостью, или печалью. Но, как известно, пустое мирское веселье, или наоборот – уныние, являются грехами. Мы собрали изречения святых и старцев Святой Горы Афон, которые помогут разобраться, какой бывает истинная радость, от Бога и как победить печаль.
   «Радость от Христа, а печаль от диавола. Знали бы вы, как я огорчаюсь, когда вижу монаха с выражением лица, как у хозяина бакалейной лавки, которого лишили прибыли. Другое дело печаль по Богу, радостнотворный плач. Тут человек радуется. Его молчание, его собранность источают в его сердце мёд. Когда вижу такого человека, хочется ему ноги целовать». (Преподобный Паисий Святогорец).
   «В Церкви есть такой термин – радостепечаль. В жизни имеет место и то, и другое, и мы должны с этим смириться, принять это. Если мы этого не примем и потом, когда к нам придет или радость, или печаль, мы не будем знать, что нам делать. Большая радость может разбудить нашу гордость, а большая скорбь – повергнуть в большое уныние, безнадежное состояние. Однако, когда человек верит Богу, он умеет разобраться и с радостью, и с горем. Когда у него радость, он говорит: «Слава Богу!», когда у него горе: «Господи, помоги мне его пережить». (Настоятель монастыря Ксенофонт архимандрит Алексий (Мандзирис)).
   «Вы знаете хорошо, что бывает печаль «по Бозе» (богоугодная) и бывает о мире (богопротивная), также и радость или веселие бывает по действию благодати, а бывает и бессловесная (бессмысленная, ἄλογος) от врага. В последнее время я опечален именно тем, что Вы теряете серьезность отношения к делу своего спасения; повеселели Вы каким-то плотским веселием; так что душа моя не хочет и говорить о том, что нам так существенно важно». (Архимандрит Софроний (Сахаров) ученик и биограф преподобного Силуана Афонского).
   «…Если Давид, будучи царем и пророком, не постеснялся плясать в особой одежде, как написано (то есть в царском венке на главе и порфире самодержца на теле, поскольку им всецело овладела радость), — то почему же мы духовно не пляшем сегодня и не рукоплещем от внутренней радости нашего сердца? Если он ради только прообразовательного, символического и деревянного ковчега выказал столь великую радость, что жена его Мелхола нашла в этом повод, чтобы счесть его безумным: «И Мелхола, дщи Саулова, приницаше оконцем и виде царя Давида скачуща и играюща пред Господем и уничижи его в сердцы своем» (2 Цар. 6:16), — если он, говорю, так радовался, то насколько более справедливо нам явить всяческий вид духовной радости и ликования, потому что воскрес Господь как всесильный и совоскресил весь род человеческий?». (Преподобный Никодим Святогорец).
   «…Не допустим овладеть нами бессловесной плотской веселости. Нам шутить не приходится. Впереди либо спасение, к которому ведет узкий, скорбный, слезный путь, либо ад - к которому проложена широкая веселая дорога. Не надо распускаться, а, наоборот, покрепче препоясать чресла». (Архимандрит Софроний (Сахаров) ученик и биограф преподобного Силуана Афонского).
   «Настоящая, чистая радость обретается близ Христа. Соединившись с Ним в молитве, ты увидишь свою душу наполненной». (Преподобный Паисий Святогорец).
   «Если постигнет тебя беда, не унывай, но помни, что милостиво Господь смотрит на тебя, и не допускай мысли: «Станет ли Господь смотреть на меня, когда я Его оскорбляю», потому что Господь по естеству - есть Милость, но с верою обратись к Богу и, как евангельский блудный сын, скажи: «Не достоин я назваться сыном Твоим», и увидишь, как будешь ты - мил Отцу, и будет тогда неописуемая радость на душе». (Преподобный Силуан Афонский).
   «Мы живем, чтобы прославлять Бога и дарить людям радости. Самая большая радость, которая у нас есть в жизни – это та радость, которую мы дарим кому-то. Святой Иоанн Златоуст говорил по этому поводу: тот человек, который жертвует кому-то, и чем больше может жертвовать – тем лучше, этот человек падает в объятья Бога, покупая тем самым рай, и святые ждут его на Небесах». (Старец Гавриил Кутлумушский).
   «Слава Богу за все. Будем терпеть. Таков наш путь. Преткнулся, встань. Пал, подымись. А отчаиваться никогда не нужно. Иногда бывает так тяжело, что человек готов отказаться от вечной жизни, если она достается таким путем. Зато когда пройдет эта туча, тогда по-особому как-то сияет солнце и тогда рад бывает человек, что он пережил скорби: «Во все дни веселится за дни, в которые видел скорби»». (Архимандрит Софроний (Сахаров) ученик и биограф преподобного Силуана Афонского).
   «Когда кто-то имеет общение с Богом, то имеет мир, любовь, радость, простоту. Он не смотрит на то, что делают другие, он не осуждает, он смотрит вглубь себя. Я окормляю один женский монастырь и знаю эти вещи; то, что я вам говорю, это не просто слова, это жизненный опыт. И если человек радостный, то это не значит, что ему все легко дается, он просто доверяет Богу». (Настоятель монастыря Ксенофонт архимандрит Алексий (Мандзирис)).
   «Духовная радость не приходит к тому, кто исполняет мирские похотения своего сердца. Такого человека посещает беспокойство. Духовные люди чувствуют тревогу от мирской радости. Мирская радость не постоянна, не истинна. Это временная, сиюминутная радость — радость вещественная, не духовная. Мирские радости не «заряжают» человеческую душу, а лишь засоряют ее. Ощутив духовную радость, мы не захотим радости вещественной. «Насы́щуся, внегда́ яви́ти ми ся сла́ве Твое́й». Мирская радость не восстанавливает, но отнимает силы духовного человека. Посади человека духовного в мирские апартаменты — он там не отдохнет. Да и человек мирской: ему будет лишь казаться, что он отдыхает, а на самом деле он будет мучиться. Внешне будет радоваться, но внутреннего удовлетворения это ему не принесёт и он будет страдать». (Преподобный Паисий Святогорец).
   «Многие наши святые обращали скорбь в радость благодаря любви ко Христу. То есть они брали эту душевную силу, которую хотел сокрушить диавол, отдавали ее Богу и превращали ее в радость и веселие. Молитва, служение Богу постепенно преображают скорбь и обращают ее в радость, потому что действует благодать Божия». (Преподобный Порфирий Кавсокаливит).
   «Дух Божий веселит душу упованием на Бога. Все люди, которые возложили упование на Бога, они покойны в Боге на всяком месте, потому что внутри души веселит их Благодать. Но если кто потерял Ее, то опять ее ищет покаянием, и Господь опять дает». (Преподобный Силуан Афонский).
Понеділок,
14 травня
2018 року
   14 травня - день пам'яті святої благовірної грузинської цариці Тамари

   З посиланням на уніан інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Свята благовірна цариця Грузії Тамара Велика народилася близько 1165 року.
   Вона походила з давньої грузинської династії Багратидів і з 1178 року була співправителькою свого батька, Георгія III.
   Час царювання святої Тамари відомий як золотий вік грузинської історії: цариця Тамара відрізнялася високим благочестям і, продовжуючи починання свого діда, святого благовірного царя Давида III Відновника сприяла широкому поширенню віри Христової по всій Грузії, будівництву храмів і монастирів.
   У 1204 році правитель Румського султанату Рукн-ед-Дін звернувся до цариці Тамарі з вимогою відмови Грузії від християнства та прийняття ісламу.
   Цариця Тамара відкинула цю вимогу, і в історичній битві поблизу Басіані грузинське військо розбило коаліцію мусульманських держав. Мудре правління благовірної цариці Тамари здобуло їй всенародну любов.
   Останні роки життя вона провела в печерному монастирі Вардзіа.
   Благовірна цариця мала келію, яка була поєднана з храмом за допомогою віконця, через яке вона могла молитися під час богослужінь.
   Свята померла мирно в 1213 році і була зарахована до лику святих.

   Тропар
   Вышния красоты желая, нижния сласти телесныя далече от себе отгнала еси и, в чертозе царском пребывающи, ангельское житие препровождала еси, царице Тамаро блаженная, моли Христа Бога спастися душам нашим.

П´ятниця,
11 травня
2018 року
   11 травня Православна Церква шанує пам'ять святителя Кирила, єпископа Туровського

   З посиланням на уніан інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Святитель Кирило, єпископ Туровський, народився в тридцятих роках дванадцятого століття в місті Турові на річці Прип'яті в багатих батьків.
   З юних років святий Кирило старанно займався вивченням Священного Писання.
   Він вчився не тільки в росіян, але і в греків. У зрілому віці святий Кирило відмовився від спадщини і прийняв постриг у Туровському Борисоглібському монастирі.
   Він багато потрудився в пості та молитві, та й навчав ченців повному послуху своєму ігумену. Збереглося три твори святого Кирила про чернече життя, один з яких – «Сказання про черноризський чин від Старого Закону і від Нового» – може бути віднесений до часу перебування його в монастирі.
   Через деякий час святий Кирило пішов у затвор на стовп, де ще більше посилив подвиги. Багато людей зверталося до нього за порадою в духовному житті. Святість життя та висока освіченість святого Кирила звернули на нього загальну увагу, і його обрали на Турівську кафедру.
   У 1169 році святитель Кирило брав участь у соборі, який засудив єпископа Феодора, який зайняв Володимиро-Суздальську кафедру і намагався відокремитися від Київської митрополії. Святитель Кирило засудив єресь Феодора і склав багато послань до святого князя Андрію Боголюбського, в яких повчав його і наставляв з приводу церковних негараздів у Ростовській землі.
   З любові до самоти святитель Кирил залишив кафедру і повністю присвятив себе написанню духовних творів. Він склав, ймовірно, слова на все річне коло Господських свят, але не всі вони збереглися. Повчання святителя Кирила містилися в збірниках поряд з давніми творіннями святих отців.
   Помер святитель Кирило 28 квітня близько 1183 року. Від сучасників він отримав іменування російського Златоуста.
   Святителю Кирилу, єпископу Туровському поставлені пам'ятники в Турові, Гомелі та Мінську, його ім'я носить Мінська духовна академія. Поряд з Ефросинією Полоцькою він є одним з найбільш шанованих білоруських святих.

   Тропар
   Благочестия ревнителю и рачителю, иноков и столпников похвале, святителю Туровския паствы, преславне, златословесный учителю, светлым учением богоразумия своего просветивый концы русския, в молитве к Богу благодатный грешников споспешниче, Кирилле Богомудре, моли Христа Бога утвердитися нам, соотечественником твоим, во Православии, благочестии и единомыслии.
Четвер,
10 травня
2018 року
   10 травня Православна Церква вшановує пам'ять святого апостола і священномученика Симеона, родича Господнього

   З посиланням на уніан інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Святий апостол і священномученик Симеон, родич Господній, був сином Клеопи, молодшого брата святого Йосифа Обручника.
   У зрілому віці він побачив чудеса Господа Ісуса Христа, увірував у Нього і став одним з числа сімдесяти апостолів. Святий Симеон проповідував вчення Христове і наставляв в істинах святої віри.
   Після вбивства святого апостола Якова, першого єпископа Єрусалимського, на його місце християни обрали святого апостола Симеона.
   У правління імператора Траяна римському правителю Аттику донесли, що святий Симеон походить з роду царя Давида і сповідує християнську віру. Язичники схопили святого Симеона, який у той час був вже столітнім старцем і після довгих мук розіп'яли на хресті.

   Тропар
   В мире радуешися, Симеоне Иерусалимский, любезно Христу Богу, тело душевное чисто сохранив, претерпевши страсть телесную, долготерпеливе, крепко, и в конец на кресте распят бысть. Ты бо, Истинному Рачителю подобяся, и от мира скоро отлучися, лютыя язвы на себе понесе и молишися о душах наших.
Вівторок,
08 травня
2018 року
   8 травня – день пам'яті святого апостола і євангеліста Марка

   З посиланням на уніан інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Святий апостол Марк народився у Єрусалимі і приходився апостолу Варнаві племінником.
   У ніч хресних страждань Христа Марк, будучи юнаком, слідував за Ним.
   Після Воскресіння Христового, Марк став учнем апостола Петра. Він заснував Церкву в Єгипті і був першим єпископом в Олександрії, де було покладено початок християнському училищу.
   З проповіддю Євангелія апостол подорожував у Лівії, Нектополі, відвідав внутрішні області Африки. Також він відвідав апостола Павла в Римі, де той перебував в ув'язненні.
   За переказами, тут апостол Марк написав євангеліє для віруючих язичників. Стародавні церковні письменники свідчать, що євангеліє від Марка є коротким записом проповіді та оповідань апостола Петра. Повернувшись до Олександрії, апостол зміцнював віруючих, протидіючи язичникам, що розпалило їхню ненависть.
   Святий Марк, передбачаючи свій кінець, поспішив залишити після себе наступників – єпископа Ананію і трьох пресвітерів. Незабаром язичники напали на апостола під час богослужіння, побили його, волочили вулицями міста і кинули в темницю.
   Вночі йому явився Спаситель і осяяв його. Вранці натовп язичників знову варварськи потягнув апостола Марка на суд, але по дорозі святий євангеліст помер зі словами: «В руки Твої, Господи, віддаю дух мій».

   Тропар
   У верховнаго Петра научився, апостол Христов был еси и, яко солнце, странам возсиял еси, Александриом удобрение быв, блаженне: тобою Египет от прелести свободися, евангельским твоим учением просвещ вся, яко свет, столп церковный. Сего ради твою память чтуще, светло празднуем, Марко Богогласе, моли тобою благовестимаго Бога да согрешений оставление подаст душам нашим.
Понеділок,
07 травня
2018 року
   Мужність віри святого Георгія Побідоносця та його шанування на Святій Горі

   З посиланням на уніан інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:   Православні християни 6 травня відзначили день пам'яті святого великомученика Георгія Побідоносця.
   Святий великомученик Георгій жив у Каппадокії за часів правління римського імператора Діоклетіана. Він був сином багатих і благородних батьків-християн.
  Коли святий був ще дитиною, його батька замучили за християнську віру. Юнак отримав гарну освіту, відрізнявся міцною статурою, красою та мужністю, і вже в 20 років став одним із найближчих до імператора людей. Діоклетіан, який вшанував Георгія за видатну хоробрість, наділив його званням воєводи, але не знав, яку віру сповідував святий. Після смерті матері Георгій роздав усе своє майно бідним.
   Незабаром на нараду імператора з патриціями за винищення християн прибув святий Георгій і мужньо викрив їх у жорстокості та несправедливості, оголосивши себе християнином. Імператор наказав піддати святого жорстоким мукам. Святого били воловими жилами, колесували, кидали в негашене вапно, примушували бігти в чоботях із гострими цвяхами всередині, поїли отрутою.
   Після чого імператор піддав святого останньому випробуванню, великомученику Георгію запропонували стати співправителем імператора, якщо той принесе жертву язичницьким богам. Святий прийшов з імператором в язичницький храм, але замість жертвопринесення він вигнав звідти демонів, які жили в статуях, ідоли впали та розбилися. Тоді імператор наказав відтяти Георгію мечем голову. Так великомученик Георгій відійшов до Христа в Нікомидії в квітні 303 року.
   Незадовго до своєї смерті Георгій попросив свого слугу, щоб той поховав його в родових палестинських володіннях. Також вірний слуга записував подвиги святого за життя.
   Мощі великомученика Георгія поклали в палестинському місті Лідді, в храмі, який отримав його ім'я, голова ж його зберігалася в Римі в храмі, який також присвячений йому. Також у цьому храмі зберігалися його спис і корогва.
   Афонський монастир Зограф, побудований на честь Георгія Побідоносця, 6 травня відзначає панігір. Обитель була заснована в 919 році трьома братами: Іоанном, Мойсеєм і Аароном.
   Коли брати побудували на Святій Горі церкву, довго не могли зрозуміти, якому святому її присвятити, вийшли з храму, стали молитися Господу. А коли повернулися, побачили на приготовленій дошці для ікони лик святого Георгія. Так Господь явив Свою волю, а нерукотворний образ досі зберігається в обителі.
   Також у монастирі зберігаються мощі великомученика Георгія та краплі його крові.
   У афонській обителі Ксенофонт на честь Георгія Побідоносця збудований соборний храм. Також у монастирі зберігається чудотворна ікона святого, яка датується XI століттям. За церковним переданням цю ікону язичники кинули у вогонь, але один благочестивий християнин вихопив її з полум'я і кинув у море, щоб погасити вогонь. Ікона по морю припливла до берегів Афону, де її знайшли насельники монастиря Ксенофонт. Також на Святій Горі в обителі Ксенофонт зберігається частина руки Георгія Побідоносця.
   Георгій Побідоносець здавна вважається покровителем воїнства.
П´ятниця,
04 травня
2018 року
   4 травня – день пам'яті священномученика Януарія, єпископа Беневентського

   З посиланням на religions.unian.ua інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:Святий священномученик Януарій походив з аристократичної сім'ї з Беневенто, в юному віці став християнином, потім ще юнаком став першим єпископом Беневенто. Під час гонінь Діоклетіана святий Януарій регулярно відвідував кинутих до в'язниці Поццуолі дияконів Созія і Прокла, спільно з ними звершував там літургію. Під час одного з таких богослужінь Януарій був заарештований. Потім єпископ, а також диякони Созій, Прокл, Фест, читець Дезидерій і миряни Акуцій і Євтихій були послідовно: кинуті в піч, але залишилися неушкодженими; віддані на поталу звірам у цирку Поццуолі, але звірі не чіпали їх; нарешті, були обезголовлені в 305 році. У момент кончини святому Януарію було близько 30 років. Святий Януарій відомий у католицькому світі дивом, яке регулярно відбувається на його реліквії. Перша згадка про це диво відноситься до 17 серпня 1389 року. Суттю дива є розрідження, а іноді навіть скипання засохлої рідини в закритій ампулі, яка вважається кров'ю святого Януарія. При витяганні ампули та поміщенні її поблизу релікварія з головою священномученика Януарія кров у ампулі розріджується. Диво збирає величезну кількість паломників. Святий священномученик Януарій шанується як Католицькою, так і Православною Церквами. Також він є покровителем міста Неаполь в Італії.

Тропар

И нравом причастник, и престолом наместник апостолом быв, деяние обрел еси, Богодухновенне, в видения восход, сего ради слово истины исправляя, веры ради пострадал если даже до крове, священномучениче Ианнуарие, моли Христа Бога спастися душам нашим.
Четвер,
03 травня
2018 року
3 травня православні християни моляться перед образом Пресвятої Богородиці "Кіпрська"

З посиланням на religions.unian.ua інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:Цей образ з'явився в 392 році на острові Кіпр. Сказання, поміщене в грецькому синаксарі в неділю Православ'я, яке пов'язується з цією іконою, говорить, що святий образ стояв на воротах, які ведуть до однієї церкви Пресвятої Богородиці, а саме до церкви Панагії Ангелоктисти. Одного разу аравітянин, проїжджаючи повз цієї церкви, захотів посміятися над християнською святинею. Він пустив в образ стрілу і влучив у коліно Пресвятої Богородиці на іконі. У ту саму хвилину з рани потекла кров у такій кількості, що зачервоніла земля. Аравітянин від жаху кинувся скакати додому, але не доїхавши до будинку, упав на дорозі мертвим. З давніх років Кіпрська ікона зберігається в монастирі Ставруні, влаштованому, за переказами, на місці її знаходження. Відомі шановані списки з неї в Московському Успенському соборі та в Ніколо-Голутвинській церкві села Стромини, Московської єпархії.

Тропар

 К Богородице прилежно ныне притецем, грешнии и смиреннии, и припадем, в покаянии зовуще из глубины души: Владычице, помози, на ны милосердовавши, потщися, погибaем от множества прегрешений, не отврати Твоя рабы тщи, Тя бо и едину надежду имамы.
Середа,
02 травня
2018 року
2 травня – день пам'яті святителя Георгія, єпископа Антіохійського

З посиланням на religions.unian.ua інформаційно-правовий  журнал "СПЕЦІАЛЬНИЙ КОМЕНТАР" інформує:
 


Святитель Георгій Сповідник, єпископ Антіохії Писидійської, жив у часи іконоборства. У молоді роки він прийняв чернецтво, прославився святістю життя і був поставлений єпископом Антіохії Писидійської. Під час гоніння на святі ікони за часів імператора Лева Вірменина святитель Георгій прибув у Константинополь і на соборі єпископів засудив іконоборчу єресь, переконуючи імператора відмовитися від неї. Коли святий Георгій відмовився прибрати з храму ікони за наказом імператора, він був засланий в ув'язнення. Святитель Георгій помер близько 815 року.

Тропар

Правило веры и образ кротости, воздержания учителя яви тя стаду твоему, яже вещей истина: сего ради стяжал еси смирением высокая, нищетою богатая, Отче Георгие, моли Христа Бога спастйся душам нашим.
©  Україна
     м.Київ
     2015 р. - 2018 р.